Akıllı Telefonların Gelişimi ve Ultrabookların Doğuşu | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Akıllı Telefonların Gelişimi ve Ultrabookların Doğuşu

tarafından 4 Eylül 2016 Pazar

 

Akıllı Telefonların Gelişimi ve Ultrabookların Doğuşu

 

akilli-telefonlarin-gelisimi-ultrabooklarin-dogusu

İlk önce akıllı telefonlar ve ardından biraz da akıllı telefonların itmesiyle gelen tabletlerin piyasada hâkim olması en çok Microsoft ve Intel’in zararına oldu. Zira pazarın dizüstü ve masaüstü işletim sistemlerinin tartışmasız lideri olan bu iki üretici, Google’ın Android ve Apple ‘ın İOS’ una pazarı kaptırdılar. İşte bugün teknoloji terminolojisinde adını sık duymaya başladığımız ultrabook’un piyasaya çıkma nedeni bu. Yani ultrabooklar tabletlerin bu denli pazara hâkim olmasıyla bir yerde geride kalan diz üstülerin revize edilmiş hali. Ultrabook teknolojisinde genel olarak dizüstünün formu korunmakla beraber, daha ince olması ve tabletlerdeki dokunmatik özelliği bünyesinde bulundurması ultrabookların temel niteliklerinden. Kısacası ultrabooklar dizüstü ve tabletin melezi. Her ne kadar ultrabooklar sektörde yükselen bir ivmeye sahip olsalar da, tabletlerin önüne kesmeleri zor görünüyor. İstatistikler tabletlerin her geçen yıl paylarını büyüttüklerini gösteriyor.

Ultrabookların çıkış nedenini kısaca belirttikten sonra piyasada bulunan en pahalı ve en ucuz ultrabooklar ve özelliklerine geçebiliriz. Şu an piyasada ulunan en pahalı Ultrabook Lenova ThinkPad Helix. Cihaz Core i7 işlemci kullanıyor.8GB RAM ve Full HD çözünürlüklü İPS ekrana sahip. Performans olarak pek çok masaüstünden bile iyi. Lenova ThinkPad Helix’in fiyatı 6500 lira. Dell XPS 12Z bir diğer Ultrabook seçeneği. Ekran ayrılmıyor ancak merkez çerçeve içerisinde döndürülebiliyor. Core i7 işlemciye ve 8GB RAM ‘a sahip olan cihazın ağırlığı 1.52kg.12.5, inçlik ekrana sahip olan Dell XPS 12Z’nin fiyatı 4000 lira. Ülkemizde satışa sunulan en iyi Ultrabook modellerinden biride Toshıba Portege Z10t.Cihazda yansıtma yapmayan ve parmak izi tutmayan İPS panel ve Full HD ekran bulunuyor. Ürün bağlantı seçenekleri ile de göz dolduruyor. Cihazın 3G’yi desteklediğini ekleyelim. Toshıba Portege Z10t’un fiyatı ise 3000 lira. Asus’un Transformer Book adı altında konumlandırdığı tablet-ultrabook modelleri performanslarının yanında uygun fiyatları ile de dikkat çekiyor.2GB RAM ve 10.1 inçlik dokunmatik ekran sahip olan Asus Transformer Book T100 bu ürünlerden biri. Cihaz Windows 8 işletim sistemini kullanıyor.

Asus Transformer Book T100’ün fiyatı ise 1100 lira Ultrabook alırken nelere dikkat edilmeli? Eğer ultrabook alma amacınız internette dolaşmak ya da, ofis programlarını kullanmak gibi fazla güç gerektirmeyen işlerse, Atom tabanlı modeller işinizi görecektir. Ama alacağınız ultrabook, bir masaüstü bilgisayar gibi işlem yapsın istiyorsanız Core i3 veya Core i5 işlemcilerini seçmek gerek. Daha üst bir performans bekliyorsanız örneğin grafik tasarımı gibi o zaman Core i7 işlemcilere yönelmekte fayda var. Gene tercihinizi HDD yerine SSD’li bir ultrabooktan yana kullanırsanız karşılığında sessizlik, hız ve daha az ısınma olarak alırsınız. Bunun karşılığında fedakârlık edeceğiniz nokta ise kapasite olacaktır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons