Teknoloji Hakkında Genel Bilgiler | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Teknoloji Hakkında Genel Bilgiler

tarafından 30 Ağustos 2016 Salı

 

Teknoloji Hakkında Genel Bilgiler

 

Teknoloji-Hakkında-Genel-Bilgiler

Günümüz teknolojisinde her şey neredeyse elimizin altında denilecek kadar yakınımızda. Mesajlaşmalarımız, konuşmalarımız, içtiğimiz su, yediğimiz yemek de günümüz teknolojisi ile bağlantılıdır. Peki nedir bu teknoloji? Hem teknoloji’nin yararlarından ve zararlarından hem de ne işe yaradığından hemen hemen herkes sorumludur. Teknoloji, günlük hayatımızı kolaylaştırmak için oluşturulmuş yöntemlerin üst tabakasıdır. Yemek pişirmek için eskiden nasıl odun ateşi kullanıyorsak, şimdi ocakları kullanıyoruz. Teknoloji’nin en yararlı ve değerli örneği ocak diyebiliriz. Uzun çabalar sonucu yaktığımız odun ateşini, bir el hareketi ile günümüz hayatında yakabiliyoruz ve yemeklerimizi daha kısa sürede pişirebiliyoruz. Bunun yanı sıra benzer örnekler hayli fazladır. Özellikle bilgisayar kullanımı dünya için aşırı önemli kılınıyor. Bir el hareketimiz ile hafızamızdaki tüm bilgileri kayıt edebiliyoruz. Bilgisayarlar olmasaydı, hafızamızdaki tüm bilgileri toparlayarak elimizle tek tek deftere yazacaktık ve bu uzunca bir süre alacaktı.

Bilgisayar’ın kullanım amaçları, genellikle iş üzerinedir. Devlet dairelerinde sıkça rastladığımız bilgisayarlar, sistemsel tüm bilgileri kontrol açısında çok önemlidir. Bilgisayar’ı sadece bu amaçla kullanmıyoruz tabii ki. Sosyal medya, oyun, zaman geçirme gibi birçok şey üzerinde kullanıyoruz. Peki bu durum zararlı mıdır? Vereceğimiz cevap bu durumun kısmen zararlı olduğu yönündedir. Çünkü sosyal medya ve oyun işlevleri’nin kullanım alanları gün geçtikçe farklı bir hal alıyor. Sosyal medya aracılığıyla eş, dost ve eski arkadaşlarını bulmayan çalışan bir insan varken, diğer bir yanda sosyal medya araçlarını suistimal etmeye çalışan bir insan vardır. İnsanlara rahatsızlık vermek, dolandırıcılık yapmak, hırsızlık yapmak gibi etmenler sosyal medya ve oyun kategorisi’nin suistimal edilmesidir. Bunların yanı sıra farklı bir konu olan cep telefonlarına da değinelim. Günlerce, saatlerce elimizden düşmeyen telefonlar neredeyse bizi priz dibine bağımlı hale getirmiş durumda. Teknoloji’nin zararı olan bu bağımlılık, bilgisayar için de geçerli oluyor.

Cep telefonu, anlık görüşmeler için birebir ve bulunmaz bir cihazdır. Mesajlaşma, eş dost ile iletişim kurma, konuşma gibi etmenleri barındıran cep telefonu, maalesef herkes tarafından doğru ve amacına uygun kullanılamıyor. Bilgisayar için kullanılan zararlı yönler, cep telefonu için daha fazla günümüzde. Her teknolojik cihazın mutlaka bir zararı oluyor. Hiçbir zararı olmadığını düşündüğünüz teknolojik araçta bile yüklü miktarda radyasyon barınabiliyor. Radyasyon, insan genetiğinin değişmesi için vücudumuza etki edebiliyor ve cihaz kapalı bile olsa bu yayılabiliyor. Araştırmalara göre ise günümüzde en çok radyasyon barındıran cihazlar cep telefonları ve bilgisayarlardır. Göründüğü üzere teknolojik cihazlar hayatımıza girdiğinden beri birçok işimiz kolaylaşıyor ve pek zaman harcamamız gerekmiyor. Tek tıkla bir yazıyı gönderebiliyor veya birisine rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Radyasyon, suistimal gibi etmenler de azaldığı müddetçe daha iyi cihazlar elde edebilir ve yaşamımızı en kolay hale getirebiliriz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons