Teknoloji Ve Alanlarının Hayatımıza Etkileri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Teknoloji Ve Alanlarının Hayatımıza Etkileri

tarafından 30 Ağustos 2016 Salı

 

Teknoloji Ve Alanlarının Hayatımıza Etkileri

 

Teknoloji-Alanlarının-Hayatımıza-Etkisi

0. ve 21. Yüzyıllar insanlığın keşif çağları. Son 10 yıl düşünüldüğünde bilhassa son asırda gerçekleşen teknolojik gelişmelerle birlikte insanoğlunun hiç bu kadar ileriye gidebildiği görülmemiştir. Peki bu ilerleyiş bir gelişim ve düzeliş mi yarattı yoksa toplumlar teknoloji yüzünden yozlaşmaya ve bozulmaya mı başladılar? Gelin hep beraber teknolojik aygıtları irdeleyelim ve onların artılarını ve eksilerini birlikte değerlendirelim. Televizyon Hemen şu bilgiyi aktarmak istiyorum: televizyon karşısına geçtiğimizde şuurumuz uyku haline bürünür. Yani zeka hareket halinde değildir. Ve zeka kullanılmadıkça kurur. İrade yoluyla beyin hücrelerinde bir bağlantı olmaksızın otomatik bir hareket vardır. Bu da zekayı tembelleştirir. Yani televizyon en değerli ve hayati organımız olan beynimiz için büyük bir tehdit içeriyor. Öte yandan beyni bitirmekle kalmayıp bir de toplum yapısını zedeliyor. İnsanların cinsellik hakkındaki fikirlerine etki ederek sapkınlığa elverişli bir toplumun doğmasına neden oluyor. Diziler ve filmler konuları itibariyle insanların hayatı algılayış biçimlerini, yaşama dair ölçülerini değiştiriyor.

Televizyona kapıldığımız gün bize ait hiçbir değer kalmadı. Geçmişimizle bağımızı tamamen kopardık. Bilgisayar Bilgisayar çok hızlı bir aygıttır. İnsanlar bu aygıt ile çok fazla meşgul oldukları zaman beyin yapıları bozuluyor. Nasıl mı? Zaman kavramı ekran başında olmadığımız vakitlerde bizim için olması gerekenden daha yavaş akıyor ve zihnimiz daha hızlı ilerliyor. Böylelikle dikkat eksikliği meydana geliyor. Niçin bilim bunlara yönelmiyor? Teknolojinin yaptığı tahribatı niçin gizliyorlar? Neden küçük büyük demeden bir yığın insan pornografiye ve faydasız meşguliyetlere bırakılıyor? Teknoloji iyiye kullanılsa diye bir laf mevcut. Ama insandaki onlarca zaaf varken iyiye kullanım ne kadar mümkün?

Akıllı Telefonlar Akıllı telefon son 10 yılın en büyük keşfi olarak biliniyor. Zira bu aygıtlar toplum ve devlet için büyük bir koz haline geldi. İnsanlar gerçek olan dünya ile ilişkilerini kopardıkları için yalnızlaşıyorlar. Mekanikleşmek akıllı telefonların en büyük zararı. Kaldı ki bu aygıtlar bizim gözlem yeteneğimizi kaybetmemize sebep oluyor. Doğayı ve insanı yeterince keşfedemiyoruz. Kalbimiz hassasiyetini kaybediyor ve algılarımız köreliyor. Bu büyük keşif insanlığa bir hayli zarar verdi. Televizyon ve bilgisayar kullanımını bile unutturdu. Küçük bir ekran ile yaşamak, hayatını daraltmaktan ibarettir. Makineler ve Sanayileşme Artık zanaatkar olmak, usta olmak bir şey ifade etmiyor. El yapımı ürünler bir nostalji veya hobiden ibaret. Oysa bir zanaat ürünü olan eşya ile makine ürünü olan eşya kıyaslandığında şüphesiz ki zanaatkar elinden dökülmüş bir kişisel eşya daha canlı ve manevi olarak daha değerlidir. Ne yazık ki para kazanmak, daha çok kazanmak hırsı bizleri bu hale getirdi. İnsandan daha az değer taşıyan ne var dünyamızda? Bunlar ölçüye vurulursa eğer hayatımızı biraz olsun doğallığına kavuşturmamız gerektiğini biliriz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons