Telefonların Şarj Olmama Nedenleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Telefonların Şarj Olmama Nedenleri

tarafından 5 Eylül 2016 Pazartesi

 

Telefonların Şarj Olmama Nedenleri

 

telefonlarin-sarj-olmama-nedenleri

Teknoloji ile birlikte gelişen sorunlar da artmaya başladı. Hayatımızı kolaylaştıran, insanlarla iletişim kurmamazı sağlayan telefonların önemli sorunlarından biri olan şarj olmama durumu bazı kullanıcıların başını ağrıtan bir sorun haline gelmeye başladı. Bunun asıl sebeplerinden bir tanesi teknolojik cihazların ömür süresidir. Ne yazık ki aldığımız cihazlar bizimle birlikte uzun yıllar yaşamıyor, hatta giderek dayanıksızlaşıyorlar. Peki, telefonumuzun şarj olmama sebepleri neler olabilir? Öncelikle şarj olmayan telefonunuza şarj kablosu taktığınızdan emin olmalısınız. Çünkü insanlar bazen dikkatsiz olduğu zamanlarda önemli detayları atlayabilir. Eğer hala şarj olmuyorsa usb kablosuyla bilgisayara bağlayın ve tekrar kontrol edin.

Sorun elektrikte ya da priz de olabilir. Hala şarj olma belirtisi yok ise, pilinizi söküp 15 dk bekleyin. Pilinizi biraz soğuk bir yerde bekletmeniz gerekmektedir pencere kenarı gibi. Yine bir belirti yok ise ve telefonunuz rootlu ise, “recovery”e girip,”advanced” seçeneği altında bulunan “Wipe battery stats”ı seçin ve batarya bilgilerinizi sıfırlayın. Eğer custom rom yüklediyseniz farklı bir custom rom, kernel yüklediyseniz farklı bir kernel yükleyerek denemeler yapmalısınız. Çünkü şarj olmama durumu son yaptığınız işlemlerden kaynaklanmış olabilmektedir. Ayrıca bazı custom rom ve kernellerde buna yakın sorunlar yaşanabilmektedir. Eğer hala daha telefonunuzda sorun devam ederse orijinal rom’a geri dönmeyi deneyin. Ttüm bu çabalarınız yanıt vermiyorsa, telefonunuz hala şarj olmuyorsa sorun pilden kaynaklanabiliyor olabilir.

Günlük kullanılan piller, buna telefon pili de dâhil, gücünün yarısını ilk iki yılın sonunda kaybetmektedir. Devamlı tekrar eden reaksiyon, lityum ve karbon arasında kalıntılar bırakmaya, iyonların geçişini engellemeye başlayarak pilin içinde bulunan, elektrik ileten sıvıların da çürümesini kolaylaştırmaktadır. Böylelikle de pilin ömrü bitmektedir. Telefonun şarj olmamasının nedenlerinden biri pil ömrünün bitmesi olabilir. Pilinize nem hasar testi de uygulayabilirsiniz. Pilinizi çıkardığınızda nem göstergesi pilin altın renkli konnektörünün yanında yer alır. Gösterge beyaz ise sorun yoktur, kırmızı ise hasar görmüştür piliniz. Bunun için de pili değiştirmeniz gerekmektedir. Ama pili değiştirmeden önce aynı telefon modeline ait bir pil denemeniz gerekmektedir. Eğer başka bir pille şarj sorunu ortadan kalkmışsa sorun pildedir. Tüm bunlara rağmen telefonunuz hala şarj olmuyorsa, bir servise yollayın.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons