WhatsApp Reklam Yayınlamaya Karşı | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

WhatsApp Reklam Yayınlamaya Karşı

Halil Zafer
tarafından 21 Ocak 2014 Salı
Hemen hemen her platformda bulunan, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın gelecekle ilgili düşünceleri nelerdir? WhatsApp paralı mı olacak? İşte cevabı bu yazımızda.
 

Akıllı telefonlar içerisinde en bilinen mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp yaklaşık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını açıkladı. Fakat geçen süre içerisinde kullanıcılarının da artmasına rağmen reklam yayınlamaması en büyük avantajlarından biri. Reklamsız bir platform olma ve uygulama içi ödeme talep etmeme prensibi ile çalışan WhatsApp ilk amaçlarının gelir elde etmek değil, kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmak olduğunu söylüyor.

Kurulma aşamasında ücretli bir uygulama olarak yola çıkan WhatsApp yakın zamanda bu fikrinden vazgeçmiş ve daha iyi bir sistem olan, yıllık abonelik sistemine geçmişti. Ancak uygulamanın ilk yayınlandığı günden beri reklam yayınlamama, sticker satarak para kazanmama, oyunlarla uygulama içi ödeme vs. sistemlerini kararlılıkla sürdüren WhatsApp, gittikçe büyüyen ve rekabet şartları zorlaşan mesajlaşma uygulamaları pazarında bu tavrını ne olursa olsun sürdürmeye kararlı gibi gözüküyor. WhatsApp CEO’su Jan Koum, şu an uygulamayı tam olarak 430 milyon kişinin aktif olarak kullandığını ve bunun 30 milyonunun son aylarda uygulamayı kullanmaya başlayan yeni üyeler olduğunu söylüyor. Günde 50 milyar mesajın gönderilip alındığı WhatsApp’ın yarım milyara yakın kişinin kullandığı ancak sadece 50 kişinin çalıştığı bir şirket olduğu da burada dikkat çekici unsurlardan sadece biri.

Son zamanlarda özellikle gençler arasında popülerleşen ve Facebook‘un milyar dolarlarına hayır demesiyle gündeme yerleşen Snapchat uygulamasına da gönderme yapan WhatsApp CEO’su asla kaybolan fotoğraflar gibi bir uygulamaya sıcak bakmayacaklarını üstüne basarak belirtiyor. WhatsApp’ın odaklanmasının ana noktası ise mesajlaşma aktivitesi. Diğer bir deyişle popüler mesajlaşma uygulaması, uygulamanın sadece mesajlaşma odağının yok edilmesi. Yani uygulamayı geliştirmeler ve farklılıklarla kullanıcılarına sunmayı hedeflediklerini, ve diğer mesajlaşma uygulamalarından etkilenmeyerek yollarına devam edeceklerini vurguluyor. İçinde oyunlar barındıran ve bunun aracılığıyla uygulama içi ödeme ile gelirlerini artırmayı planlayan diğer mesajlaşma uygulamalarına da gönderme yapan WhatsApp, insanların oyun oynamak için kullanabileceği birçok site ve mobil uygulama olduğunu ve bunun mesajlaşma uygulamalarına dahil edilmesini anlamlı bulmadığını da sözlerine ekleyerek Line, WeChat gibi uygulama içi ödeme seçenekleriyle hayatlarını sürdüren uygulamalara da ucundan dokundurmuş oluyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons