Intel ve AMD İş Birliği Neler Getirecek? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Intel ve AMD İş Birliği Neler Getirecek?

tarafından 19 Aralık 2017 Salı

 

Donanım dünyasının en büyük iki ismi olmayı başaran ve son tüketici tarafında iki isimden başka seçeneğin yer almadığı durumlarında olduğu şu dönemlerde, sıkı bir rekabet içerisinde olan bu iki AMD ve Intel firmasının önemli bir iş birliğine gittiğine dair remi açıklamalar geldi. Donanım haberleri ile gündeme gelen AMD ve Intel iş birliği, sektör içerisinde çok büyük yankı uyandırdı. Zira ezeli ve en güçlü iki rakip olan Intel ve AMD, GPU tarafında bundan böyle beraber ilerlemeye karar verdiğine dair resmi açıklamada bulundu. Peki, bu açıklama sonrasında donanım dünyasında ne gibi değişimler kendini gösterecek ve yeni teknoloji haberleri hangi gelişmeler ile süslenmeye başlamış olacak?

 

AMD ve Intel, grafik teknolojilerinde beraber yol almaya başlayacak!

 

İlk olarak resmi açıklama öncesinde kaydedilen gelişmeleri hatırlatmak gerekirse, AMD ile özdeştirilmiş isim olan Raja Koduri, bir süreliğine görevinden uzaklaştı ve tatile gittiğine dair açıklamalar yapıldı. Ne var ki teknoloji dünyasında böyle önemli isimlerin uzun süre tatil yapmak için görevden ayrılması, tam manasıyla gerçeği yansıtmaz. Daha önce de çok farklı örnekler ile teknoloji haberleri ile tanıklık edildiği üzere bu gibi durumlarda ya söz konusu kişi görevinden ayrılır ya da farklı bir anlaşma ile rakip firmalarda görev almaya başlar.

 

 

 

Raja Koduri ile ilgili gelişmelerin donanım haberleri kapsamında yer almasından sonra, elbette ki Intel ile böyle bir iş birliği yapılacağı ile ilgili tahminler yapılamıyordu. Zira söz konusu bu iki Intel ve AMD ismi, herhangi bir şekilde iş birliği gerçekleştireceğinin sinyallerini vermek bir yana dursun, her daim birbirini aşağı çekecek hamlelerde bulunmaktan yana bir strateji izlemekteydi.

 

Her ne kadar AMD, grafik kartları tanıtımlarındaki bilgisayar donanımları arasında işlemci için Intel tercihi bulunsa da birçok kesin için bu hamle, çok ironik bir anlam taşıması ile ifade edilen bir detaylı. Lakin en nihayetinde her iki firma, birlikte hareket ederek yeni bir ortaklığa imza attığını belirtti. Bu ortaklığın temel noktası, AMD’nin yararlanacağı değil, daha çok Intel’in yararlanacağı bir gelişme olarak tanımlanıyor. AMD’nin yararına olan kısım ise daha çok maddi tarafta olacak.

 

Intel ve AMD, grafik tarafında iş birliği gerçekleştirdi!

 

 

Daha önce belirtilen AMD’nin üst seviye ismi ve neredeyse kariyerinin tamamını AMD ile oluşturmuş Raja Koduri, bundan böyle Intel tarafında yer alacak. AMD ve Intel arasındaki yeni anlaşmanın gereği olarak atılmış bir adım olarak değerlendirilen bu gelişme, oldukça geçerli bir sebep gibi görünüyor.

 

Yapılan anlaşmanın detaylarına değinmek gerekirse Intel, bundan böyle işlemci modellerinde AMD tarafından geliştirilen dahili GPU birimlerine yer verecek. Dahili grafik tarafında AMD, uzun yıllardır Intel karşısında önemli bir gelişme kat ediyor ve bu süreçte Intel, ciddi anlamda geride kalıyordu.

 

Gelişim sürecinin şimdiye kadar ciddi bir yol kat edememesinden usandığı belli olan Intel, en nihayetinde en büyük rakibi ile bir iş birliği yapmayı tercih etmeyi doğru bulmuş.

 

Intel işlemcilerin grafik performansı yükselecek!

 

 

Elbette ki şu an için Intel ve AMD iş birliğinin neticesinde meydana gelecek ürünlerle ilgili somut bilgiler bulunmuyor. Bununla beraber ne zaman bu işlemci modelinin veya modellerinin sektörde yer etmeye başlayacağı ve donanım haberlerini doldurmaya başlayacağı ile ilgili de net bilgiler mevcut değil. Ancak yapılan bu anlaşma ile birlikte, artık dahili GPU yani grafik birimleri ile Intel işlemcilerin çok daha iyi bir grafik performansı sunmaya başlayacağını söylemek mümkün.

 

Intel’in işlemcilerinin yüksek performansları ve AMD’nin grafik biriminin yüksek performansının bir araya geldiği bu yonga, elbette ki hem günlük kullanımdaki profesyonel yazılımları hem de dijital oyuncuları çok ciddi bir şekilde etkilemeye başlayabilir.

 

Video oyunlarının dahili grafik kartları ile daha kolay bir şekilde oynanmaya başlaması ve profesyonel uygulamaların çok daha verimli çalışmaya başlaması gibi senaryolar, ilk ortaya çıkan AMD-Intel ortaklığındaki yonga veya yongalar ile gerçek hayatta yer almaya hazırlanmaya başlamış durumda.

 

İlk etapta sızdırılan bilgiler olarak donanım haberlerinde yer alan bu gelişme, bir süre önce de resmi olarak her iki firma tarafından da duyuruldu ve teknoloji dünyası için yılın haberi olmayı başardı.

 

AMD tarafından Intel tarafına geçen önemli isim Raja Koduri ise, Intel tarafındaki AMD GPU destekli çip üretim sürecinde yer almaya başlayacak. Bu süreçte Intel’in, AMD’ye çok ciddi bir maddi ödeme yaptığına ilişkin yorumlarda bulunuyor.

 

Hem lisans anlaşmalarının hem de telif haklarının birer hukuki süreç haline gelmemesi için Intel, çok ciddi bir ödemeyi AMD tarafına gerçekleştirmişe benziyor. Zira teknoloji dünyasında çok sık rastlanan bir durum olarak bir firmanın önemli isminin bir başka firmaya geçmesi, teknoloji transferi anlamına gelebileceği için hukuki anlamda çok büyük karşılaşmaları yaşatıyor.

 

Bunlardan farklı olarak AMD ve Intel iş birliğinin Nvidia tarafındaki etkisi ile ilgili de çeşitli açıklamalar gündeme geliyor. Grafik tarafındaki artışın, dolaylı olarak Nvidia satışları üzerinde de etki gösterebileceğine ilişkin yorumlar geliyor. Ancak bu konuda net yorumlar yapabilmek için elbette ki birmiş örneklerin piyasada yer almaya başlaması gerekiyor.

 

Şimdiye kadar gerek Intel gerekse de AMD tarafından böyle bir açıklama yapılmadığı için, ciddi bir anlaşmanın sağlanmış olduğunu söylemek mümkün oluyor. Toparlamak gerekirse yılın en büyük teknoloji haberi olma unvanını eline geçirmiş olan söz konusu bu Intel ve AMD iş birliği, tüketiciler için de önemli bir gelişme olacak. Her ne kadar rekabetin körüklenmesine engel olacağı ve dolaylı olarak tüketicilerin yararına olmayan bir gelişme olduğuna ilişkin çıkarımlar yapılsa da Intel çiplerinde yüksek GPU performansı sunulması ve satışların her iki firma için de pozitif bir gelişme sağlaması, elbette ki tüketiciler için önemli bir gelişme olacak gibi görünüyor.

 

Şu an için bu haberlerin ardından merakla beklenen yeni ürünler, başta teknoloji medyası olmak üzere tüm ilgili kesimler tarafından da takibe alınmış oldu. İlk ürünler ise bu anlaşmanın ne derece yerinde bir karar olup olmadığını ortaya çıkarmış olacak.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons