Apple' ın Teknoloji Dünyasındaki Yeri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Apple’ ın Teknoloji Dünyasındaki Yeri

tarafından 6 Kasım 2016 Pazar

 

Apple’ ın Teknoloji Dünyasındaki Yeri

Günümüz teknoloji çağının geldiği nokta, kullanılan teknolojiler, üretilen ürünler, bu ürünlerin bağlı çalıştığı yazılımlar ve teknoloji ile alakalı hemen hemen her gelişmede Apple’ ın teknoloji dünyasındaki yeri tartışılamaz ve küçümsenemez. Apple Samsung’ dan sonra en çok ciro yapan teknoloji şirketi ve Samsung ile Nokia’ dan sonra ise dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisidir. Kurulduğu ilk günden bu güne her dönemde teknoloji dünyasına damga vurmayı başaran ve teknoloji dünyasının gelişmesindeki temel birkaç firmadan biri olan Apple firmasının teknolojiye kattığı kadar kuruluşu da bir hayli enteresan.

Nasıl ve Nerede Kuruldu Apple, bir firma olmadan önce meşhur 3′ lü ekibi Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından, bir araba garajında faaliyetlerine başladı. O zamanlar akıllarda bir firma olma fikri çok yok iken, 1977 yılında Ronald Wayne hisselerini 800 dolara diğer iki ortağına sattı ve firma Ronald olmadan şirketleşti. Şirketin ilk sermayesini ise Mike Markkula 250.000 dolar ile sağladı. Apple bundan sonra kişisel bilgisayarlar üzerine yoğunlaşmaya başladı. 1980′ lere gelindiğinde ise Apple firması Lisa ve Macintosh olarak iki farklı kişisel bilgisayar üzerinde çalışmaya başladı. Lisa, Macintosh’ a göre çok daha pahalı idi ve ilk olarak piyasaya çıktı.

Fakat yüksek fiyatı ile ilgi görmedi. Daha sonra çıkan Macintosh ile biraz yükselişe geçen firma, 1986 ve 1997 yılları arasında bir düşüşe geçti. Fakay 1998 yılındaki iMac ürünü ile yükselişe tekrardan geçti. Ve 2007 yılına kadar çıkarttığı iPod ve diğer ürünleri ile başarısına başarı katan Apple, 2007 yılında çıkarttığı iPhone ile krallığını ilan etti. IPhone ile Apple’ ın teknoloji dünyasındaki yeri telekomünikasyon dünyasında da genişlemeye başladı. Apple, iPhone ile gelen popülerliği ardından iPad, iMac, iPod ürün serilerini daha da rahat satmaya başladı.

Özellikle işletim sistemi kısmında Microsoft ile girdiği mücadele sayesinde Windows’ un her sene daha da çok özellikle gelmesi için bir sebep olarak gösterilen Apple’ ın teknoloji dünyasındaki yeri en çok da Microsoft ile olan rekabeti ve telefon cephesinde ki Android cihazlar ile kapışması ile daha da önemli bir yer aldı. Teknolojinin Atalarından Apple, Steve Jobs’ ın ölmesinden sonra gelişmesine ve teknolojiye katkıda bulunmaya son sürat deva ediyor. Ayrıca Apple gibi bir firmanın piyasada bulunması hem Microsoft hem de Google’ ın ipleri elden bırakmaması için sürekli yeni şeyler üretmesi ve çalışması için gerekli.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons