iPhone 5S Hakkında Her Şey Bu Haberimizde! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

iPhone 5S Hakkında Her Şey Bu Haberimizde!

Can Devecioğlu
tarafından 11 Eylül 2013 Çarşamba
Uzun zamandır merakla beklenen iPhone 5S sonunda duyuruldu. iPhone 5S'in tüm özellikleri yazımızın devamında.
 
iphone 5s

Apple dün bombayı patlattı. Bir yandan daha önce duyduğumuz gelişmeleri gördük, diğer yandan ise hiç duymadığımız özellikler karşımıza çıktı. Dün iPhone 5S ve iPhone 5C resmen tanıtıldı, çoğu söylenti doğru çıktı. Bu haberimizde iPhone 5S’in tüm özelliklerine ve yeniliklerine yer vereceğiz.

Performans kısmında iPhone 5S, çoğu rakibini geride bıraktı. Dünyanın ilk 64bit mobil işlemcisiyle karşımıza çıkan Apple, iPhone 5S’te A7 adı verilen kendi geliştirdiği işlemci ile karşımıza çıkıyor. OpenGL ES 3.0 desteği sunan A7 işlemcisi iPhone 5’e göre 2 kat daha fazla performans sunuyor. Ancak burada 64bit’in etkisinin çok olduğunu söyleyelim. Anlık olarak daha fazla işlem yapılmasını sağlayan 64bit mimarisinin tam anlamıyla kullanılması için, geliştiricilerin uygulamalarını 64bit’e göre optimize etmeleri gerekiyor. Apple kendi uygulamarında bunu yapmış durumda ancak diğer uygulamalarda yapılmazsa tam anlamıyla 2 kat fazla performans, kullanıcı deneyimine yansımayacaktır.

A7 işlemciye ek olarak Apple M7 adı verilen yeni bir teknolojiden bahsetti. M7 adı verilen bu yeni yonga, A7 işlemcinin içerisinde yer alan bir başka mikro işlemci aslında. Fakat yaptığı iş boyundan fazlasıyla büyük. Tüm hareket ve ivme ölçerlerin işlem yükünü A7 işlemcinin üstünden alan M7, siz cihazı kullanırken yürüdüğünüzü, araba sürdüğünüzü hatta uzun süre işlem yapmayınca uyuduğunuzu bile anlayacak. Bu sayede pil tüketimini bu gibi durumlara göre optimize edecek.

Tasarımsal anlamda iPhone 5’ten farklı olmayan iPhone 5S’in fiziksel yapısında dikkat çeken tek unsur, üçüncü bir renk seçeneğinin eklenmesi. Siyah ve beyaza ek olarak altın renginin eklendiği iPhone 5S, 112 gram ağırlığında. 4 inçlik ekranı bulunan cihaz yine iPhone 5 gibi 1136 x 640 çözünürlük sunan retina ekrana sahip. Fiziksel yapıda bahsetmişken, çizilmelerden dolayı iPhone 5 kullanıcılarının şikayetlerine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Çoğu kullanıcı iPhone 5’in çok çizilmesinden dolayı Apple’ın buna bir çözüm getireceğini düşünüyordu.

iphone 5s renkleri

Kamera iPhone 5S’ye öne çıkan en büyük özelliklerden bir tanesi. Çözünürlüğü koruyan ancak algılayıcı boyutunu arttırarak, aynı çözünürlükte daha kaliteli fotoğraflar çekebilen iPhone 5S, aynı zamanda düşük ışık altında da piyasadaki çoğu akıllı telefona fark atacak. iPhone 5’in algılayıcısına göre yüzde 15 daha büyük bir algılayıcı ile donatılmış olan iPhone 5S’in kamerası f/2.2 diyafram açıklığı ve True Tone Flash isimli bir teknoloji ile birlikte geliyor. True Tone Flash, 2 farklı renkteki flaşın birleşmesinden başka bir şey değil aslında. Ortamın ışına göre flaşın rengini ayarlayan bu teknoloji sayesinde iPhone 5S, sizin için en doğru ışığı ayarlayabiliyor. Bir diğer yandan 120 FPS’de 720p kalitesinde yavaş çekim yani slow motion çekim yapabilen kamerasıyla iPhone 5S, kullanıcılarını oldukça memnun edecek gibi görünüyor.

iphone 5s kamera

Ve tabii ki Touch ID! iPhone 5S neredeyse 2 yıldır söylentisi devam eden bir özellikle geliyor. Bu özellik ise parmak izi okuma teknolojisi. Alıştığımız Home tuşunun içerisine yerleştirilmiş olan Touch ID adı verilen bu teknoloji sayesinde, App Store, iTunes veya cihazı açarken girmeniz gereken parola yerine parmak izinizle cihazınızı kontrol edebileceksiniz. Hemen söyleyelim bu parmak izleri iCloud veya benzer bir şekilde Apple’a iletilmiyor. Apple bu konu üzerinde çok durdu ve parmak izlerinin A7 işlemcide depolandığını, bu parmak izine ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu vurguladı.

iphone 5s touch id

Safir bir yüzeye sahip olan Home tuşu, en az elmas kadar dayanıklı bir madde, bu sayede parmak izi okuma sensörü de başarılı bir şekilde korunmuş oluyor.

Son olarak tabii ki pil. Pil konusunda çok fazla detaya inilmediğini söyleyelim. iPhone 5S’te daha fazla özellik olmasına karşın, M7 yongası pil tüketimini azaltıyor. iPhone 5’e kıyasla daha kötü olmadığı vurgulanan pil için iddialı bir söylemde bulunulmadı.

iPhone 5S’in Amerika’da kontratlı fiyatlarında bir değişiklik yapılmadı. 16, 32 ve 64GB depolama alanları sunan iPhone 5S, kontratlı olarak sırasıyla 199, 299 ve 399 dolarla satışa çıkacak. Kontratsız satış fiyatları ise yine aynı sıralamayla 649, 749 ve 849 dolardan yapılacak.

iPhone 5S’in Türkiye fiyatı ne olacak?

Ülkemizde son dönemlerde doların ani çıkışı iPhone 5S’in fiyatına mutlaka yansıyacaktır. Ancak Apple’ın ilk defa ABD pazarıyla birlikte Çin’e de sevkiyat yapacağını düşündüğümüzde iPhone 5S’in ülkemizde resmi olarak satışa çıkması Kasım-Aralık aylarını bulacaktır. O döneme kadar dolarda bir düşüş olmazsa, iPhone 5S’in fiyatının 2000 TL’nin çok rahat üzerine çıkacağını söylebiliriz.

Yeni iPhone 5S’i beğendiniz mi? Düşüncelerinizi paylaşın.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons