Iphone Jailbreak | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Iphone Jailbreak

tarafından 2 Ağustos 2016 Salı

 

İphone Jailbreak

IPhone telefonlarda gerçekleştirilebilen Jailbreak işlemi kısaca telefonu daha da özgürleştirme ve daha serbestleştirme işlemidir. Kaçış ve zincirleri kırma anlamına gelen Jailbreak işlemi IPhone’larda genel olarak ücretli uygulamaları bedava indirmek olarak tanımlanmaktadır ancak bu işlemin artıları olduğu kadar eksileri de vardır. Peki, IPhone Jailbreak tam olarak nedir, nasıl yapılır, artı ve eksileri nelerdir?

Bildiğiniz üzere Apple ürettiği IPhonemodellerinde kendi işletim sistemi olan IOS’u kullanmaktadır. Bunun sebebi ise Apple’ın daha güvenli ve dışa kapalı bir sistem ile telefonlarının çalışmasını sağlamaktır. Bu nedenle işletim sistemi IOS üzerinde herhangi bir oynama ve değiştirme-düzenleme işleminin yapılabilmesine pek olanak sağlamamaktadır. Apple işletim sisteminde herhangi bir sorun çıkmaması güvenlik sorunlarına maruz kalmamak için IOS sistemini daha kalıplaşmış bir halde kullanıcılarına sunuyor. Dışa kapalı bir şekilde işleyen bu sistemi işte Jailbreak yöntemiyle daha da özgürleştirmek mümkün hale geliyor.

Jailbreak işlemiyle birlikte artık App Store dışında yer alan ve Apple’ın onay vermediği diğer uygulamaları da telefonunuza indirip kullanmanız mümkün hale geliyor. Jailbreak yapılan bir telefona rahatlıkla App Store dışından uygulamalar yüklemeniz mümkün hale geliyor ve IPhone’un sistem dosyalarına rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Bu bir nevi “root” işlemidir ve erişime izniniz olmayan dosyalara rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Jailbreak işlemini gerçekleştirdiğinizde ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirme gibi bir konu kesinlikle söz konusu değildir. Yani ücretli olarak sunulan uygulamaları Jailbreak işleminden sonra da yine ücret ödeyerek indirmeniz gerekiyor. Ücretsiz bir şekilde indiremiyorsunuz. Sadece bazı uygulamalar ücretli uygulamaları ücretsize çeviren korsan uygulamalar Jailbreak’ten faydalanmaktadır. Bu nedenle Jailbreak insanlar arasında uygulamaları ücretsiz yapıyor diyerek yayılmıştır fakat bu gerçek dışıdır.

Jailbreak Artıları

Jailbreak işleminin size sunacağı artı özelliklerden biri bu işlemi gerçekleştirdikten sonra rahatlıkla IOS işletim sistemi üzerinde özgürce değişiklik ve eklemeler yapabilir, birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bluetooth’u aktif olarak kullanmak da bu değişikliklerin arasında sayılabilecek özelliklerden biridir.

Jailbreak yapıldıktan sonra App Store benzeri Cydia adında bir mağaza da yükleniyor. Bu mağazada birçok ücretsiz uygulama olmasına karşın yine ücretli tema ve uygulamalara da erişilebilmektedir.

Jailbreak Eksileri

Jailbreak işlemi gerçekleştirildikten sonra IPhone’unuz artık saldırılara daha açık hale geliyor ve bir takım güvenlik sorunları ortaya çıkıyor. Yani App Store dışında uygulama edindiğiniz Cydia’da zararlı yazılımları telefonunuza indirmeniz de artık mümkün hale geliyor. Ayrı zamanda Jailbreak arka planda daha fazla uygulama çalışacağından RAM ve İşlemci tüketimini de arttırmakta bu da pil ömrünün daha da kısalmasına sebep olmaktadır.

Jailbreak yapmadan önce bunları iyice düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons