iPhone Siri, Siri Nedir? Siri Nasıl Kullanılır? Siri Hakkında Bilgiler | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

iPhone Siri, Siri Nedir? Siri Nasıl Kullanılır? Siri Hakkında Bilgiler

Tufan Yıldız
tarafından 22 Aralık 2015 Salı
Siri, gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Dolayısıyla kişinin söylediklerini algılar ve tepki olarak söylediklerinizi gerçekleştirirken, size yanıt bile verebilir.
 

iPhone Siri, kişinin kendi sesini kullanarak telefonda planlar oluşturmasına, mesaj göndermesine, aramalar yapmasına, alarm kurmasına vb. türde birçok işlem yapmasına olanak tanır. Günlük hayat içerisinde nasıl konuşuyorsanız konuşmanızda hiçbir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan aynı şekilde iPhone Siri uygulamasından bir şeyler yapmasını isteyebilirsiniz.

Siri, gelişmiş bir yapay zekaya sahiptir. Dolayısıyla kişinin söylediklerini algılar ve tepki olarak söylediklerinizi gerçekleştirirken, size yanıt bile verebilir.

iPhone Siri Nedir?

iPhone Siri, telefonda ne yapmak istiyorsanız elinizi yormadan yalnızca seslenerek yapmanıza olanak tanıyan gelişmiş bir yapay zeka uygulamasıdır. Normalde mesaj gönderme, arama yapma, çalar saat kurma gibi telefonda her ne yapıyorsanız sesinizi kullanarak Siri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; Ali’yi ara dediğiniz takdirde Siri telefon rehberinizden Ali isimli kişiyi bulacak ve onu arayacaktır. Fakat Siri bazı kelimeleri hatırlamanızı gerektiren, yalnızca anahtar komutları söylemenizi zorunlu kılan sıradan yazılımlara benzemez. Siri, genel olarak doğal konuşma şeklinizi algılar ve buna göre tepki verir. Bazı durumlarda anlayamadığı şeyler olursa alternatif seçenekler arasından size sorar.

Siri Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Siri hangi akıllı telefonlarda veya diğer akıllı cihazlarda kullanılır merak edilmektedir. Liste şöyle;

  • iPad Touch (5. Nesil)
  • iPad Mini
  • iPad (3. Nesil ve sonrası)
  • iPhone 4s veya daha yeni sürümler

Siri Nasıl Kullanılır?

Siri nasıl kullanılır, Siri’ye bir şey sormak istediğim takdirde ne yapmalıyım?

Öncelikle ana ekran düğmesine bir süre basılı tutarak bekleyin. İki sinyal sesi duyduktan sonra Siri’de “Size nasıl yardımcı olabilirim?” şeklinde bir ifade görürsünüz. Siri size böyle dedikten sonra konuşmaya başlamanız, ona sesli komutlar vermeniz yeterlidir. Siri sesleri algılamaya başladıktan sonra ekran üzerinde çeşitli ses dalgalanmaları görülmeye başlar. Ekranda bu şekilde bir görüntü oluştuğunda Siri’nin sizi dinlediğinden ve anlamaya devam ettiğinden emin olabilirsiniz. Eğer anlamayacak olursa size anlamadığı konuyla ilgili alternatif sorular yöneltecektir.

Siri Hangi Uygulamalarla Çalışır

Siri’nin hangi uygulamalarla çalıştığı merak edilmektedir. Peki, Siri hangi uygulamalarla çalışır? Siri neredeyse bütün yerleşik telefon uygulamalarında çalışmaktadır. Üstelik, komutlarınıza karşılık size cevap vermek adına hangi uygulamaları bulacağını bilir ve açması gerektiğinde o uygulamaları açar.

Siri’yle Çalışan Uygulamalar

Arama, harita, çeşitli uygulamaları başlatma, spor, filmler, Twitter, Facebook’ta paylaşma, arkadaş bulma, Wolfram, Wikipedia, web aramaları, borsa, shazam, hava durumu, zamanlayıcı, dünya saati, alarmlar, kişiler, notlar, anımsatıcılar, takvim, mesajlar, mail, müzik, dikte, FaceTime, telefon.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons