iPhone’u Daha Güvenli Yapmanın Yolları | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

iPhone’u Daha Güvenli Yapmanın Yolları Nelerdir?

Tufan Yıldız
tarafından 24 Aralık 2015 Perşembe
Aslında çoğumuz güvenlik söz konusu olduğunda Android işletime sahip cihazlarımızın güvenliğini aklımıza getiririz. Daha güvenli oluğunu düşündüğümüz iPhone cihazlarımız da zaman zaman hacker denilen bilgisayar korsanlarının tehdidi altında olmaktadır. Apple firması iOS işletim sistemiyle ilgili güvenlik yükseltme amaçlı birçok çalışma yapıyor olsa da bizim de iPhone cihazlarımız için güvenlik önlemi almamız gerekebilir.
 

iPhone’unuzu Daha Güvenli Yapmanın Yolları Nelerdir

Aslında çoğumuz güvenlik söz konusu olduğunda Android işletime sahip cihazlarımızın güvenliğini aklımıza getiririz. Daha güvenli oluğunu düşündüğümüz iPhone cihazlarımız da zaman zaman hacker denilen bilgisayar korsanlarının tehdidi altında olmaktadır. Apple firması iOS işletim sistemiyle ilgili güvenlik yükseltme amaçlı birçok çalışma yapıyor olsa da bizim de iPhone cihazlarımız için güvenlik önlemi almamız gerekebilir. Peki iPhone’unuzu daha güvenli yapmanın yolları nelerdir sorusuna ne tür önlemlerle cevap verebiliriz? Bu yazımızda bu konuyu açıklayacağız.

Her yeni İphone kullanıcısının ilk düştüğü hata iOS cihazların Android cihazlara oranla daha az güvenlik riski taşıdığını düşünmektir. Bu düşünce nedeniyle birçok İphone kullanıcısı gereken tedbirleri almadığı için art niyetli kişilerin hedefi haline gelmektedir. Apple firması sürekli güvenlik güncellemesi yenilemesine rağmen kötü niyetli insanlar iOS cihazlarındaki verilere de girebilmektedir. iOS’daki en küçük bir güvenlik açığı yakalandığında her iPhone kullanıcısı bu riski taşımaktadır. Bizim kendi alacağımız iPhone güvenliği konusunda şu tedbirleri sayabiliriz:

Giriş Parolasını Güçlü Hale Getirmek:

iPhone modellerinin 5s ya da daha yeni bir modeline sahipsek cihazımız bize ait parmak izi kilit ekranı şifresini kıramayacaktır. Fakat bazen parmakta ıslaklık varken bu cihazların parmak izini okumakta zorlandığını da göz ardı etmemeliyiz. Yine telefon tekrar başlatıldığında da parmak izimizi okutarak cihazımızı açamıyoruz. Burada yapmamız gereken güçlü bir giriş parolası oluşturmak olmalıdır.

Parmak izimizin iPhone cihazımızı tanımadığı zamanlarda bu belirleyeceğimiz parola büyük önem arz ediyor. iPhone cihazımıza parola oluşturma işlemini ise ayarlar menüsünden yapıyoruz. Buradan Touch ID seçerek parola menüsüne geliyoruz ve alt taraftaki parolayı aç seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra güvenli olduğunu düşündüğümüz parolayı belirliyoruz.

Kilit Ekranı Seçeneklerinin Devre Dışı Bırakılması:

iPhone cihazımıza güçlü olan bir parola oluşturduktan sonra yapmamız gereken bir işlem de kilit ekranı seçenekleriyle ilgili olacak. Kilit ekranı üzerinden bilgi paylaşımı sağlayan akıllı asistan uygulaması Siri gibi uygulamalarımızı da gözden geçirmeliyiz. Bu, cihazımızı kaybettiğimiz ya da çaldırdığımız zamanlarda kişisel verilerimizi korumak adına önemli bir işlemdir.

Yapmamız gereken şey, ayarlar menüsünden Touch ID ve oradan da parola menüsündeki kilitliyken erişime izin ver seçeneğinin altında yer alan Siri, mesajla yanıtla ve bildirimler görüntüsü seçeneklerini kapalı hale getirmektir.

Kilit Ekranındaki Denetim Merkezi’ne Erişimin Kapatılması:

iPhone’unuzu daha güvenli yapmak konusunda bir tedbir de kilit ekranındaki denetim merkezine erişebilme seçeneğini kapalı hale getirmektir. Mesela cihazımızı çaldırmamız durumunda telefona uzaktan erişime kapalı hale getirip verileri güvene almak niyetiyle seçtiğimiz iPhone’umu Bul özelliği internete erişim kaybolduğu an devre dışı kalmaktadır. Art niyet taşıyan biri denetim masasına girerek uçuş modunu kapalı hale getirdiğinde iPhone cihazımızı uzaktan kontrol etmemizi sağlayabilir.

Bu risk nedeniyle kilit ekranımızda yer alan denetim merkezinin erişimini sınırlandırmak için ayarlar menüsünden denetim merkezine, oradan da kilit ekranda erişim seçeneğini kapatmamız iPhone’muzun güvenliği açısından önemli bir tedbir olacaktır.

İphone’umu Bul Seçeneğinin Açılması:

Bu özellik ile cihazımıza uzaktan erişim sağlamamız mümkün olacağı için iPhone’umu bul seçeneğini açık konuma getirmeliyiz. Çünkü cihazımızın çalınması durumunda birkaç dokunuş ile özel verilerimizi korumamız mümkün olacak.  Bu özelliği ayarlar menüsündeki iCloud’dan açık hale getirebiliriz.

Apple ID İçin İki Basamaklı Doğrulamayı Etkinleştirmek:

İphone’unuzu daha güvenli yapmanın yolları nelerdir konusunda son bir tedbir de iki basamaklı doğrulama seçeneğini açık tutmak olacak. Bu durumda iPhone cihazımızdaki tüm verilerimizi güvenli bir korumaya alabiliriz. Yine bu şekilde cihazımızdan başka birinin hesap parolasını sıfırlama ihtimalini ve erişimini de engelleyebiliriz. 

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons