Macintosh | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Macintosh

tarafından 2 Mart 2016 Çarşamba

 

Macintosh

Etiketler:Macintosh, Mack Bilgisayar, Macintosh Bilgisayar, Macintosh Bilgisayar Nasıl, Macintosh Kullanımı Nasıl

Apple’ın kısa adıyla Mac olarak bilinen bilgisayarıdır. Bu bilgisayar Apple’ın yani ilk kurulduğu şekliyle Apple Computer Inc. şirketinin ilk ürettiği teknolojik üründür.Macintosh ilk kullanılan, piyasaya ilk sürülen bilgisayar türlerinden biridir. 1984 yılında piyasaya sürülen Macintosh, arayüzü ve faresiyle kullanılabilen en başarılı bilgisayarlardan biri olarak adından söz ettirmiştir. Macintosh’un çok başarılı olması ve en çok satan bilgisayarlardan biri olması dolayısı ile Apple daha önceden piyasaya sunduğu bilgisayarların üretimini durdurmuş ve artık Mac serisini üretmeye başlamıştır. Apple daha önceden Apple II, Apple III ve Lisa adındaki modellerini üretiyordu nacak Macintosh’un yakaladığı başarı ile artık bu modeller 1986 yılından itibaren üretilmemeye başladı.

Üretilen Mac modellerinde Power PC yazılımı kullanılmıştır. Macintosh’lar özellikle x86 tipi bilgisayarlardan ayrılan özellikleriyle ön plana çıkmıştır. Apple’ı diğer bilgisayarlardan ayıran özellik ise RISC mimarisini kullanmasıydı.

Mac-pc-görünüm
Macintosh diğer bilgisayarlardan her zaman daha kaliteli olmasıyla ön plana çıkmış ve hep bir adım daha önde olmuştur. Apple özellikle işletim sistemiyle (Mac OS) diğer bilgisayar türlerinden ayrılan bir yöne sahiptir. Dünya genelinde birçok bilgisayar ağırlıklı olarak Microsoft’un üretimi olan Windows işletim sistemini kullanmaktadır. Mac’lerde ise Apple’ın kendi geliştirmiş olduğu Mac OS işletim sistemi mevcuttur. İlk çıktığı zamanlarda Mac OS Classic olarak kullanılmaya başlanmış daha sonra ise Mac OS X ile bilgisayarlar üretilmeye başlanmıştır. İki işletim sistemi de birbirinden bağımsı olarak sunulmuştur. Mac OS Classic işletim sistemi Apple’ın İntel işlemcileri kullanmaya başlaması ile artık son bulmuştur ve günümüzde kullanılmamaktadır. Mac OS Classic işletim sürümünü sadece eski üretim Power PC bilgisayarlar çalıştırabilmektedir.

Apple bilgisayarlarında kendi işletim sistemini sunmakla beraber Windows işletim sisteminin de kurulabilmesine ve kolaylıkla kullanılabilmesine imkân vermektedir. İntel işlemcili Mac’ler bir yazılım aracılığı ile Windows işletim sistemi ile de çalışabilmektedir. Windows işletim sistemi Macintosh’lara rahatlıkla kurulabilmekte ve sürücüleri de aynı şekilde rahatlıkla güncellenebilmektedir.

Windows dışında Macintosh’lara A/UX ve Linux işletim sistemleri de kurulabilmektedir. Ancak Apple’ın kendi üretimi olan A/UX işletim sistemi 1995 yılında piyasadan kalkmıştır ve üretimi son bulmuştur. Bu nedenle günümüzde kullanılmamaktadır.

Apple’ın kullanıcılarına Mac bilgisayarlarda standart olarak sunduğu iApps servisiyle bilgisayarlara ihtiyaç duyulan program ve yazılımları indirmek mümkün hale geliyor. Bu servisle birlikte iTunes, iMovie, iPhoto gibi uygulamalar Macintosh’lara rahatlıkla yüklenebiliyor ve kullanılabiliyor.

Apple Mac Mini, İMac, Mac Pro, Macbook Air ve Macbook Pro gibi farklı modelleriyle kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre çözüm sunmaktadır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons