OKTAY SİNANOĞLU – Türk Aynştaynı | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

OKTAY SİNANOĞLU – Türk Aynştaynı

tarafından 22 Temmuz 2017 Cumartesi

 

OKTAY SİNANOĞLU

Türk Aynştayn lakabı ile bilinen Oktay Sinanoğlu, Türk kökenli kimyacı, moleküler biyofizikçi ve biyokimyacı bir bilim adamıdır. 25 Şubat 1935 yılında İtalya’nın Bari şehrinde doğmuştur. 19 Nisan 2015 yılında ise ABD’de Florida’da ölmüştür. Kimya ve moleküler biyoloji üzerine uzmanlaşmış bir bilim insanıdır. Pek çok üniversite de hocalık yapmıştır. Onlarca ödül almış dahi denecek bir insandı. Akademik çalışmaları dışında Türkçe ile ilgili çalışmaları ve politik görüşleri ile adından söz ettirmiştir.

HAYATI VE EĞİTİM SÜREÇLERİ

Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’dur. Doğduğu zamanlarda babası İtalya’nın Bari şehrinde başkonsolosluk görevindeydi. 1939 yılında İkinci Dünya Savaşının patlak vermesi ile birilikte ailesi ile Türkiye’ye dönmüştür. Eğitimini Türkiye de devam eden Oktay Sinanoğlu 1953 senesinde TED Ankara Kolejinden birincilik ile mezun olmuştur. Okuldan aldığı burs ile de eğitimi için ABD’ye gitmiştir. 1956 yılında ise Berkeley’de bulunan Kaliforniya Üniversitesi, Kimya Mühendisliği bölümünü bitirmiştir. Sonraki sene ise şuan dünyanın en iyi üniversitesi sayılan üniversitelerden biri olan MIT’ de yüksek lisansını tamamlamıştır. Sonraki yıllarda doçentlik tezini tamamlayarak Berkeley’de kuramsal kimya alanında doktorasını yaptı. 21 Aralık 1963’de Yale Üniversitesi’nde eğitim gören Paula Armbruster ile evlendi. Evliliği de orada gerçekleşti. Bu evlilikten sonra da Dilek Sinanoğlu ile evlenmiş ve ikiz çocukları olmuştur. 19 Nisan 2015’de de hayata veda etmiştir.

AKADEMİK YAŞANTISI

1960 yılında Yale Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmuştur. 1 Temmuz 1963’de kimya alanında profesörlük unvanını almış, 20 yüzyılda Yale Üniversitesi’nde tam profesörlük alan en geç yaştaki öğretim üyesi olduğu açıklanmıştır. Fakat ilerleyen zamanlarda son yüzyılın tam profesörlük unvanına kavuşan en genç ikinci öğretim görevlisi olduğu ortaya çıkmıştır. Yale Üniversitesi’nde son 300 yılın ise bu unvanını alan üçüncü öğretim üyesidir. Yale Üniversitesi’nde pek çok çalışmaya imza atmış ve üniversite de teorik kimya bölümünü kurmuş ve ardından “Atom ve Moleküler Çok- Elektron Teorisi” “Çözgener Kuramı” “Kimyasal Tepkime Mekanizmaları” “Mikro termodinamik” gibi kurumlar ortaya atmış ve çalışmalar yapmıştır. 1988 yılında laboratuarında yaptığı çalışmalar ile matematik teorileri ile devrim niteliğinde yöntemler bulmuş ve buna kendi adı ile “Sinanoğlu İndirgemesi” adı verilmiştir.

Kimya alanında geniş araştırmalar ve kuramlar yapmıştır. Yale Üniversitesi’nde 37 sene çalışmış ve 1997 yılında emekli olmuştur. Bu üniversite de çalışma hayatı boyunca çeşitli kurumlara, Türk üniversitelerde, TÜBİTAK’a danışmanlıkta bulunmuştur. Hatta 1962 yılında ODTÜ mütevelli heyeti tarafından danışman profesör olarak kabul edilmiştir. 1975 yılında da devlet tarafından kendisine has kanun çıkartılarak Cumhuriyet Profesörü ünvanı verilmiştir. Bunun gibi birçok kuruluştan ödüller almış ve unvanlar verilmiştir. Nobel ödülüne de 2 kez aday gösterilmiştir. 1997 yılında emekli olması ardından Yıldız Teknik Üniversitesin de profesör olarak çalışmaya başlamıştır. Ve 2002 yılına kadar da Kimya Bölümü’nde öğretime devam etmiştir. Oktay Sinanoğlu pek çok bilimsel kitap ve makale yazmış adından çokça söz ettirmiştir. Bunlar dışında Türkçeye katkıda bulunmuş ve “Hedef Türkiye” ve “Bye Bye Türkçe” gibi eserlere imzasını atarak gündemde bulunmuştur. Kimya alanın dışında da kuantum mekaniği ile ilgilenmiş ve katkılarda bulunmuştur. Hatta P.A.M Dirac’ın epey uğraştığı fakat bir türlü çözemediği “Kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetriler” problemini çözüme kavuşturmuştur. Zamanın da Dünyada yeni kurulmaya başlanmış olan moleküler biyoloji dalında ilk profesörlerinden olma seviyesine gelmiş biridir. DNA sarmalının şekli ve çözeltiler içerinde nasıl durduğunu açıklamalar getirerek belirtmiştir. Dünyanın dört bir yanında buluşları ve kendi kuramları hakkında konferanslar vermiş önemli bir şahsiyettir.

TÜRKÇEYE AYRI BİR İLGİSİ VARDIR

Bilimsel çalışmaları dışında yani kendi ihtisas alanı dışında Türk ulussal kimliğinin ve Türk diliyle ilgili olarak milliyetçi görüşleri yaymaya çalıştı ve Türkçenin korunması gerektiğini, yozlaşmanın sıkıntılarını sıkça dile getirdi. Bu sayede bu konuların gündeme gelmesinde ve tartışmaların oluşmasına oldukça katkı sağladığı söylenebilir. Eğitimimiz de asıl olarak resmi dilin kullanılmasını yabancı dilin de takviye olarak kullanılması gerektiğini savunuyordu. Türkçe dilinin matematiksel bir yapısı olduğunu ve diğer dillere göre daha iyi bir bilim dili olduğu düşüncesindeydi.

ALDIĞI ÖDÜLLER VE DİKKAT ÇEKEN ÖZELLİKERİ

Hayatı başarılar ile geçen Oktay Sinanoğlu’nun en çok dikkat çeken durumlarında bir 26 yaşında iken profesör olmasıdır. Türkiye’nin bilim ve kültür elçisi olarak hizmetler vermiştir. 1976 yılında Japonya’ya özel elçi olarak göderilmiş ve Türk- Japon bilim ilişkilerinin temellerini atarak ülkesine hizmetlerde bulunmuştur. Amerika Bilim Ve Sanat Akademisinin tek Türk üyesidir. Japonya harici Hindistan’da da özel elçilik görevi amacı ile gitmiştir. TUBİTAK tarafından ödüller almış bunun dışında pek çok özel kuruluştan da ödüller almıştır. Yılın bilim-fikir adamı gibi ödüller unvanlar da elde etmiştir.

FİKİR YAPISI

Ülkesine ve diline oldukça bağlı olan Oktay Sinanoğlu her zaman kendini geliştirmeye çalışmış. Hiçbir zaman para, şan, şöhret veya okul sırasında iken not için çalışmadığını söylüyor. IQ seviyesinin Einstein’dan fazla olduğu da tespit edilmiştir. Lakin mütevazı kişiliğe sahip bilim adamımız pek bahsetmek istememektedir. Eğitim sistemimizde düzenlemeler yapılması ve Türkçenin ön planda tutulmasını oldukça önemsemiştir. Değerli şahsiyet ülkemizin son yüzyılın en değerli ilim adamlarından biridir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons