Örümcek Ağı'nın Gizemi Çözüldü! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Örümcek Ağı’nın Gizemi Çözüldü!

Mutlu Şen
tarafından 22 Ocak 2014 Çarşamba
Yıllardır merak edilen, örümceklerin yaptığı sanat eseri ağlarının gizemi nihayet çözüldü. Detaylar haberimizin devamında.
 

Yıllardır süren araştırmalar sonucunda örümcek ağlarının gizemi çözüldü. Bilim adamlarının yıllardır kafasını karıştıran bu olayın nedeni aslında örümcek ağı’nın şekilleriydi.

Bilim insanları yıllarca süren çalışmasında, örümcek ağlarının elektrostatik özelliğinden dolayı dünya’nın elektromanyetik alanının değiştiği ve bunun sonucunda uçan böceklerin ağı fark edememesiyle böcekleri yakaladığı tespit etti.

Havada uçan herşeyin elektrikle yüklü olduğu için bir maddenin bir maddeye yapışabilmesi için zıt kutuplarda olması gerekmektedir. Bunun sonucunda uçan böceğin ağa yapışması için ya ağın “-” böceğin “+” yüklü olması gerekir ya da ağ’ın “+” böceğinde “-” yüklü olması gerekmektedir.

Doğa Bilimleri Derneği Genel Sekreteri Biyoteknolog Müge Kanay zıt kutuplarla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Aynı kutuplar birbirleri iter. Bu durumda örümcek ağının polenleri yakalayamaması gerekir. Üzeri polenle kaplı bir böceğin ağa yapışmaması demek, böceğin kolaylıkla kaçabilmesi anlamına gelir. İşte tam bu aşamada hiç beklenmedik bir şey gerçekleşir. Örümcek ağı, hem böceğe hem de polene yapışır. İyi ama fizik kurallarına göre imkansız olan bu durum, nasıl olur da gerçekleşir Nasıl olur da örümcek ağlarını inceleyince üzeri polen kaplı böceklerle karşılaşabiliriz.”

Peki böcekler ağı nasıl farkedermez ?

Bunun cevabını Oxford Üniversitesi’nde çalışan bir bilim adamının yaptığı açıklama ile günyüzüne çıktı. İşte o açıklama:

“Örümcek ağının tüm yüzeyini kaplayan elektrostatik özelliğe sahip madde, ağın hem uçan böcekleri hem de böceklerce taşınan kir ve polenler ile benzer tüm parçacıkları yakalamasını sağlar. Ancak bu kadarla kalmaz. Bu madde, örümcek ağı üzerinde sadece birkaç milimetrelik çok ufak bir alanda, dünyanın elektromanyetik alanını bozar ve böylece artı ya da eksi yüklü olup olmadığı fark etmeksizin her cismin üzerine yapışabilir.

Bilim adamlarının aklını yıllardır kurcalayan bir diğer soru, nasıl olup da böceklerin örümcek ağını fark etmediğidir. Birçok böcek, bulundukları bölgede en ufak bir elektriksel değişiklik olsa bunu hissedebilecek kadar hassas sensörlere sahiptir. Antenleri adeta bir elektronik sensör gibi çalışır. Antenin ucu, böceğin vücudunun geri kalanından farklı bir elektrik yükü ile yüklüdür.

Böylece böcek, elektrik yüklü bir nesneye yaklaştığında, antenin ucu bu küçücük değişikliği dahi hisseder. Böceğin, bu kadar hassas sensörlere rağmen, ağı tespit edemeyip, yakalanmasının sebebi, ağın milimetrelik bir bölgesinde dünyanın elektriksel alanını bozmasıdır.”

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons