Dünya Sağlık Örgütünden Oyun Hastalıkları Açıklaması | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Dünya Sağlık Örgütünden Oyun Hastalıkları Açıklaması

tarafından 29 Ocak 2018 Pazartesi

 

Dünya Sağlık Örgütünden Oyun Hastalıkları Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalarda Tehlikeli Oyun Oynama başlığıyla bir ruhsal hastalık başlangıcı olduğunu belirtmekteydi.

Tehlikeli Oyun Oynama tanımına şu şekilde rehberde şu şekilde yer verilmiş durumda: Tehlikeli oyun, bireyin ya da bu kişinin çevresindeki diğer kişilerin fiziksel veya zihinsel sağlıklarına zarar verme riskini önemli ölçüde arttıran çevrim içi ya da çevrimdışı bir oyun modelini belirtir.

Oyun Oynama Bozukluğu tanımı ise şöyle: Oyun oynama hastalığı kalıcı veya tekrarlayan oyun oynama davranış düzeni ile nitelenir (‘dijital oyun oynama’ veya ‘video oyunu oynama’), çevrimiçi (internet üzerinden) veya çevrimdışı olarak gerçekleşebilir ve şu şekilde kendini gösterir:

1) Oyun oynama üzerinde kontrol kaybı (başlama zamanı, sıklığı, yoğunluğu, süresi, sona erdirme, içeriği, gibi);

2) Oyun oynamanın diğer hayatsal ilgilerin ve günlük aktivitelerin önüne geçmesi boyutunda oyun oynamaya öncelik verilmesi;

3) Olumsuz getirilerin oluşmasına rağmen oyun oynamanın sürdürülmesi veya arttırılması.

Entertainment Software Association ise Dünya Sağlık Örgüt’ünün bu tanımları tekrar değerlendirmesini istedi. Entertainment Software Association basına yaptığı açıklamada:

“Dünya Sağlık Örgütü, sağduyunun ve objektif araştırmanın video oyunların bağımlılık yapmadığını kanıtladığını biliyor. Onlara resmi bir etiket yapıştırmak, tıp camiası tarafından ilgi görmesi ve tedavi edilmesi gereken depresyon ve sosyal kaygı gibi gerçek ruh sağlığı problemlerini umursamazca önemsizleştiriyor. ” ifadelerini kullandı.

Entertainment Software Association bahsettiği araştırmalara detaylı olarak bir kaynak göstermiyor. Üstelik işi sadece “video gaming” sınıfında değerlendiriyor. Oysa güncel olarak oyun odaklı yaşanan hayatların, ne gibi problemlerle sarsıldığını hemen hemen herkes biliyor. Ancak oyun bağımlılığının ve madde bağımlılığıyla aynı seviyede değerlendirilmesi biraz korkutucu bir yaklaşım. Yine de Dünya Sağlık Örgütü’nün oyun bağımlılığını bir hastalık olarak ele alması, bu bağımlılığın sonlandırılmasında ciddi anlamda katkıda bulunabilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons