Göktaşı Yağmurları | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Göktaşı Yağmurları

tarafından 28 Kasım 2016 Pazartesi

 

Göktaşı Yağmurları

12-13 Ağustos tarihlerinde göktaşı yağmurlarının en popüleri olan Perseid göktaşı yağmuru ülkemizden de çıplak gözle görülebilecek. Gazetelere haber olabilecek, insanlara dakika saydıracak kadar popüler olan bu göktaşı yağmurunun özelliği saatte 100’den fazla göktaşının rahatça görülebilecek olması. Perseid kelime anlamı olarak Kahraman demek ve yaz aylarına denk geliyor.
goktasi-yagmurlari
Kış aylarına denk gelen Geminid’in ise kelime anlamı İkizler. Fakat kış aylarında havanın kapalı olması ve gökyüzünü görebilmenin zor olması nedeniyle sık sık rastlanan bir olay değil Geminid. Göktaşlarından kimisi minik bir nokta halinde görülürken kimisi de alev topunu andıran bir yapıdadır. Çok nadiren de olsa bu alev toplarına denk gelebilirsiniz. Eğer bunları görme şansınız olursa zaten yeryüzünü aydınlatma gücünden hemen farkedeceksiniz. Bunu görebilmenin tek yolu ise şehir ışıklarının göğü aydınlatmadığı ıssız ev karanlık yerlerde bulunmak. 109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızına bağlı olarak gerçekleşen bu olay, kuyrukluyıldızın 133 yılda bire denk gelen Güneş’e yakınlaşması sırasında meydana gelen kopmalar sonucu oluşuyor. Bu kopan parçalar Dünya’nın yörüngesine girdiğindeyse izlemeye doyamayacağınız bir gökyüzü ile karşılaşıyorsunuz. Dünyanın yörüngesine girerek savrulan parçalar atmosfere girerken yanar ve gördüğümüz görüntü yıldız kayması olarak nitelendirdiğimiz görüntüdür tam olarak. Dünyanın yörüngesine girdiği noktada yer alan Perseus takım yıldızları nedeniyle bu isimle anılan Göktaşı yağmurunun 12-13 ağustos tarihlerinde gerçekleşeceğini unutmayın. Peki bu gökyüzü şöleni saat kaçta olacak ve izlemek için nasıl bir yer seçmelisiniz? Öncelikle büyük şehirlerde yaşayanların sık sık dert yandığı şeyin yıldızları görememek olduğunu biliyoruz. Bu da demek oluyor ki büyük şehirlerde bu göktaşı yağmurunu görebilmek neredeyse imkansız. Işıktan uzak, mümkün olduğunca karanlık yerlerde bulunmalısınız. Mümkünse gökyüzüne daha yakın olmak adına bir tepeye çıkmanız daha faydalı olacaktır. Perseus takım yıldızı ve hatta genel olarak yıldızların en rahat görüldüğü saatler gece yarısı saatleri. Bu muhteşem güzelliği izleyebilmek için gece yarısından sonrayı tercih etmeniz faydanıza olacaktır. O saate kadar bekleyemem diyenler hava karardıktan sonra herhangi bir saat diliminde de gökyüzünü izleyebilirler. Gece yarısında olacağı gibi ihtişamlı olmasa da mutlaka görülecektir. Siz gökyüzünün hayret uyandıran hareketliliğini izlerken yanınızda fotoğraf makinanızı ve tripodunuzu da bulundurmayı unutmayın. Uzun pozlamalar yaparak ödüllere layık fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons