Müziğin Doğuşu | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Müziğin Doğuşu

tarafından 28 Kasım 2016 Pazartesi

 

Müziğin Doğuşu
muzigin-dogusu

Müziğin tarihte nasıl ortaya çıktığı ve ne amaçla kullanıldığı hakkında uzun süre tartışmalar yaşanmış ve bu soruların cevabı merak edilmiştir. Günümüzdeki yaşam imkânları tarih öncesi devirlerde olmadığından dolayı kuşların ötüşü, dalga sesleri, kütüklere vurma sesleri, kulağa gelen değişik tınılar müzik olarak kabul edilmiştir. Böylece insanlarda kulağa hoş gelen bu çeşitli sesleri taklit etme isteği uyanmıştır. Ellerindeki imkânlarla yaptıkları, ilk müzik aletleri olan, kemikten, boynuzdan ya da odundan boruları üfleyerek, taşları birbirine vurarak doğada bulunan sesleri taklit etmeye başlamışlardır. Dilin oluşmadığı bu tarih öncesi devirde müziğin kullanım amacı işaret vermek olmuştur. Sonrasında sesleri daha çok hoşlarına gidecek şekilde düzenleyip ilkel müziklerini ortaya koymuşlardır. Elimize ulaşan en ilkel müzik yazıları; 3000 sene önce Hindistan’da bulunan Veda İlahileriyken, müzik aletleri; yazıların tam tersine günümüze kadar ulaşamamıştır. M.Ö. 6.yy.da Pisagor (Pythagoras) müziği matematiksel olarak çözümleyerek akustiği temelini atmıştır. 9.yüzyılın ikinci yarımında ilk notalama sistemi ortaya çıkmış ve değiştirilip geliştirilerek günümüzdeki halini almıştır.

Günümüzde müzik; ilk ortaya çıktığı zamandaki gibi iletişim amacıyla kullanılmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra müzik yapmak, müzik aleti çalmak bir iş halini almıştır. Bazı kişilere göre de boş zamanları değerlendirmeye yardımcı olan bir hobidir. Doktorlar tarafından tedavi yöntemi olarak da kullanılmaktadır.

Müzik İsminin Doğuşu

Yunan mitolojisine göre; Zeus bir kaçamak yapmış, Mnemosyne ile 9 gün geçirmiştir ve her gün için bir kızı olmuştur. Bu peri kızlarına Muse adı verilmiştir. Kızların her biri sanatın savunucusu olarak bilinmektedir. Buna bağlı olarak müzik ismi Museike’den gelmiştir. Bununla birlikte o dönemlerde Yunanlılarda Muse kelimesi her bilim-sanat dalı için kullanılan genel bir terim olmuştur.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons