Otomatik Şanzıman | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Otomatik Şanzıman

tarafından 13 Kasım 2016 Pazar

 

Otomatik şanzıman, debriyaj pedalına gerek duymadan aracın hareket etmesini sağlayan bir sistemdir. Ancak tanımı bu kadar basit değildir. Farkı şanzıman modelleri vardır ve en eski sistem, klasik otomatiktir. Bu sistemde planet dişli sistemi, tork konvertörü, hidrolik ve elektronik kontrol ünitesinden meydana gelmektedir.

Bu şanzıman modelleri, günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Dayanıklı bir yapıya sahip olan klasik otomatik şanzımanların motorla doğrudan bir metal bağlantısı bulunmamaktadır. Otomatik şanzıman sürüş konforunu oldukça artırır. Bu nedenle de motor yıpranmamakta, vites değişimleri yumuşak olmakta ve aracı geri kaydırmamaktadır. Bu tip şanzımanlar genel olarak dört vitesli olarak tasarlanmaktadır. Ancak günümüz teknolojisinde modern, hafif ve mukavemetli olarak tasarlanmaktadır. Bir başka model de robozite otomatik şanzıman olarak nitelendirilmektedir.

Bu modeller, otomatikleştirilmiş ya da yarı otomatik olarak da adlandırılmaktadır. Klasik otomatik şanzımanlar, tork konvertörü sebebi ile fazla torka gerek duymaktadır ve bu da yakıt tüketimini artırmaktadır. Bu nedenle de robotize şanzımanlar geliştirilmiştir. Bu şanzımanlarda tork konöertörünün yaptığı kavrama işlemini elektrik motoru tarafından kumanda edilen kuru kavrama yapmaktadır. Vites seçimleri ve değişimleri de elektrik motorları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Robozite şanzımanlar maliyet açısından daha düşüktür, ayrıca verimliliği azaltmamaktadır. Ancak bu şanzımanların da eksi tarafları vardır. Örneğin aşırı ısındığında soğuyana kadar kilitlenmesi, vites geçişlerinin yavaş ve sarsıntılı olması nedeniyle şikayete neden olmaktadır. Sürekli değişken şanzıman da otomatik şanzıman arasında bulunmaktadır. Bu şanzımanlara CVT yani Continuously Variable Transmission denilmektedir. CVT şanzımanlar tork konvertörüne sahiptirler ancak klasik otomatiklerden farklıdır.

Farkı da dişli setleri içermemesidir. Bu tip şanzımanlarda dişli setlerinin yerine iki konik kasnak arasında kayış bulunmaktadır ve kasnakların çaplarının küçülüp büyümesi ile giriş ve çıkış hızları değişmektedir. Kasnakların azami ve asgari çapları da bellidir. Ancak ara oranlar, kademe olmaması nedeni ile sürüş koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Gaz verildiğinde motor devri yükselmekte ve belirlenen yere geldiğinde sabitlenmektedir. Bu olduğunda motorun devrinin artmamasına rağmen aracın hızlanması devam etmektedir. Bu tip şanzımanlar, motorun devrini verimli aralıkta tutmakta, genel olarak araç ağırlığına göre düşük torka sahip olan atmosferik motorlarla entegre edilmektedirler.

CVT şanzıman bulunan araçlar hızlanırken motor sesi ve devir artmamaktadır. Bu nedenle de aracın “gitmediği” hissi duyulabilmektedir. Bunun önlenmesi için de elektronik kademelendirme yapılmaktadır. Çift kavramalı otomatik şanzıman da bir başta örnektir. Bu tip şanzımanlar robotize şanzımandır ancak iki farklı kavrama içermektedir. Özellikle düşük güç ve torka sahip olanh motorlarda güç kaybını en aza indirmek için kuru tipte tercih edilmektedir.

Yüksek güç ve torka sahip motorlarda ise motorlarda ısınma ve aşınma sorunu meydana gelmemesi için ıslak tipte tercih edilmektedir. Bu şanzımanlar hız ve konfor sağlamaktadır. Otomatik şanzıman tamiri de önemlidir. Turan Torna, profesyonel teknik ekibi ile kusursuz çözümler sunmaktadır.

Bu makale http://turantorna.com/ Turan Torna sponsorluğunda hazırlanmıştır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons