Patent Almak İçin Neler Gerekir? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Patent Almak İçin Neler Gerekir?

Tufan Yıldız
tarafından 23 Şubat 2015 Pazartesi
Faydalı model ve patent başvurularını temelini buluşlar oluşturmaktadır. Buluş teknoloji alanında çok özel sonuçlarının çözümü olarak tanımlanmaktadır. Yeni bir ürün ve bir üretim yöntemi yâda bilinen bir ürün ile yapılan geliştirilmiş buluş kapsamındadır.
 

Faydalı model ve patent başvurularını temelini buluşlar oluşturmaktadır. Buluş teknoloji alanında çok özel sonuçlarının çözümü olarak tanımlanmaktadır. Yeni bir ürün ve bir üretim yöntemi yâda bilinen bir ürün ile yapılan geliştirilmiş buluş kapsamındadır. Buluşların tescilini sağlayan patent ve faydalı modeller Türkiye’ de 551 sayılı kanun ile birlikte koruma altına alınmaktadır. Cep telefonları, gıda doğrayıcıları, elektrik süpürgeleri ve çay makineleri bu gibi buluşlara bir örnek teşkil etmektedir. Buluşların tescil ile koruma altına alınmalarının bir yöntemi de patent tescilidir. Patentlenilen kriterlere uyan yenilik, sanayi uygulanabilirlik ve tekniğin bilinen durumunun aşılması kriterlerine göre uygun olan buluşlara belirli süreler için verilen koruma ve tekel hakkı sağlayan bilgilere verilen sürelere patent denir. Bu süreler incelemeli patentler için 20 yıl, incelenmesiz patentler için de 7 yıldır. Patentler kamuya yararlı buluşlardır. Koruma sureleri dolduğunda patent süreleri buluş kamuya mal olur ve talep edilen herkes tarafından kullanılabilir.

Faydalı Model Olarak Neler Değerlendirilir?

Buluşların tescil ile korunma yöntemlerinden birde faydalı model tescilleridir. Faydalı modeller yenilir ve sanayi uygulanabilirlik kriterlerine uygun olan buluşlara 10 yıl süre ile verilen tekke hakkıdır. Faydalı modeller patentlere göre daha düşük maliyetli ve işlemleri daha kısa sürede teslim edilen başvurulardır. Daha çok küçük sanayileri özendirme amaçlı başvurulardır. Patent ile aynı korumaya sahip başvurular olarak kabul edilir. Faydalı modellerde patentler gibi kamuya yararlı buluşlardır. Bu nedenle koruma süresi dolduğunda kamuya mal olur ve faydalı görülen herkes tarafından kullanılabilir. Bir ağrı kesici ilaç patent olduğu halde faydalı bir model olarak kabul edilmez. Bunun sebebi usuller ve usuller sonucu elde edilen ürünler yani bir ağrı kesicinin belirli usuller sonucu elde edilmesi sonucu elde edilmesi yöntemi sadece patent kapsamı içindedir ve faydalı model korumasına giremez, marka tescili de unutmayın, marka tescil için buraya göz atın.

Gizli Patentler Nasıl Değerlendirilir?

Yapılan başvurularda milli savunma çıkarları söz konusu olduğunda milli savunma bakanlığı tarafından başvurunun gizli tutulması gerektiği bildirilir. Bu karar başvuruyu yapan şahsa yazı ile bildirilerek yapılan başvurunun gizli tutulması sağlanır.

Patent Alınma Süreci Nasıl İlerler

Projeli patent müracaatları resmi kurum tarafından yapılmaktadır. Fakat kendi adlarına da müracaat yapabilirler. Fakat bir vekil kullanmak patentlerin korunabilmesi açısından önemlidir. Süreç buluşların vekil firmaya verilmesi ile başlar. Gelen başvurular dünya çapında bir araştırmaya tabii tutulur. Çünkü patent için temek kavram tüm dünyada yeniliktir. Bu araştırmalar sonucunda benzer bir başvuru bulunamadığı takdirde tarifname denilen işlemleri hazırlanır. Koruma başvurunun yapıldığı andan itibaren başlar. Müracaatın süresi 2 ile 2,5 yıl sürmektedir. TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ’ nün yaptığı araştırmalar bu noktada çok önemlidir. Tüm çabanızın boşa gitmemesi için başvurularınızdan önce sizlerde araştırmalarınızı yapmalısınız. Bu araştırmalar sonucunda daha önce yapılmış bir işlem bulunduğu takdirde emek boşa gidecektir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons