WinRAR Nedir? Neden WinRAR Kullanmalıyız? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

WinRAR Nedir? Neden WinRAR Kullanmalıyız?

Ufuk Atılgan
tarafından 21 Şubat 2015 Cumartesi

 

WinRAR Nedir?

WinRAR, pek çok farklı işletim sistemi tarafından desteklenmekte olan ve insanlar tarafından yoğun bir ilgi ile kullanılan, temel olarak rar ve zip formatlı dosyaları yaratabilmek ya da açabilmek için yazılan bir programdır.

İşletim sistemlerinin üzerlerindeki dosyaları sıkıştırmak sizlere birtakım avantajlar sağlayabilir. WinRAR kullanarak elde edebileceğiniz bu avantajları aşağıda sizler için sıralıyoruz.

Güvenlik: Dosya sıkıştırmak yalnızca yerden kazanmanıza yol açmaz. Arşivlerinizi belirli bir klasör altında toplayarak sıkıştırmanız ve şifrelemeniz durumunda dosyalarınızı tamamen güven altına almış olursunuz.

Düzen: Dosyalarınız açık bir şekilde klasörlendiği zaman kalabalık bir görüntü oluşturur ve aradığınız dosyalara arşiv halinde ulaşmanız zorlaşır. Dosyaları sıkıştırdığınız zaman daha düzenli bir arşive sahip olabilirsiniz.

Alandan Tasarruf: Boyutu büyük dosyaları sıkıştırdığınız zaman boyutlarında gözle görülür bir ufalma olur. Böylelikle büyük dosyaları sıkıştırarak sakladığınız zaman depolama alanlarınızdan büyük ölçüde tasarruf etmiş olursunuz. Aynı zamanda internet üzerine bir dosya upload edeceğiniz zaman daha kısa sürede bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Neden WinRAR Kullanmalıyız?

Piyasada WinRAR kopyası bir sürü program olmasından dolayı aralarında en iyisinin WinRAR olması başlıca kullanma sebepleri arasında yer alır. İnternet sitelerinde WinRAR indir olarak gördüğünüz bağlantılara tıklayarak pratik bir şekilde ücretsiz olarak bu programa sahip olabilirsiniz. Program aslında ücretli olmasına rağmen deneme sürümünü süresiz olarak kullanabilirsiniz.

Rar ve zip gibi popüler sıkıştırma formatları dışında cab, arj, lzh, tar, gz, ace, uue, bz2, jar, iso, 7z, z gibi farklı formatları da WinRAR kullanarak açabilir ya da yaratabilirsiniz.

Kullanımının basit ve pratik olması, arayüzünün kullanıcı dostu olarak tasarlanması ile WinRAR kullanılmasındaki en büyük sebepler arasında yer almaktadır. Programı indirdikten sonra adımları takip ederek gerçekleştirdiğiniz kurulum sonrasında herhangi bir ek işlem yapmanıza gerek kalmadan dosyalarınızı tek tıklama sıkıştırmaya başlayabilirsiniz.

Programa sahip olabilmek için yapmanız gereken tek şey WinRAR indir bağlantılarını kullanmak ve işletim sisteminizi daha sağlıklı hale getirmektir. Sıkıştırmak istediğiniz dosyaların üzerine geldiğiniz zaman sağ tıklayarak dosyayı sıkıştırabilirsiniz.

Sıkıştırdığınız dosyalara şifre koyarak güvenliğinizi sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken, “Gelişmiş” sekmesinde yer alan “Parolayı Ayarla” özelliğine tıklamak olmalıdır. Bu özellikten yararlanarak sıkıştırdığınız arşiv dosyalarınıza istediğiniz şifreyi verebilir ve şifreye sahip olmayan kişilerin dosyalarınıza ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Sıkıştırma süresi konusunda sıkıntı yaşıyorsanız sıkıştırma seçeneklerinden “En Hızlı” seçeneğini seçerek bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. “En İyi” seçeneğini kullanırsanız da formatın kalitesi artarken sıkıştırmanın süresi uzayacaktır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons