Güç Kaynağı | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Güç Kaynağı

tarafından 8 Eylül 2016 Perşembe

 

Güç Kaynağı

guc-kaynagi

Bilgisayarlar tek bir üründen oluşmamaktadır. İç donanımları arasında kasa bulunmaktadır. Tüm donanımları taşıyan birimdir. İç donanımlar kasa içerisine, çevre birimleri ise kasa dışına takılmaktadır. Bilgisayara güç veren donanımın adı ise güç kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Girişleri, çıkışları ana karta gitmektedir. Disk sürücülerine giden çıkışlar mevcuttur. Çevre birimlerini sağlamak amacıyla eşit voltaj değerleri ile çıkışa da mevcuttur. Güç kaynağını fazla ısıdan korumak için bir fan ünitesi bulunmaktadır. Bazı güç kaynaklarının güç anahtarı bulunduran donanımları mevcuttur. Güç kaynakları çeşitli gruplara ayrılmaktadırlar.

AT güç kaynağı bunlardan birisidir. Güç kaynağı analoğa bağlıdır. Elektrik kesilip geldiğinde çalışmaya devam eden yapıdadır. ATX güç kaynakları ise güç kontrolü dijitale bağlı bir sistemdir. Ana kart üzerindeki güç kaynağı komut verdiği anda çalışmaya başlamaktadır. Elektrik kesilip geldiğinde çalışmaya devam etmeyen bir üniteye sahip bir yapıdadır. Bilgisayarın diğer ürünleri arasında butonlar bulunmaktadır. Güç butonu ve reset butonu ismi alan bölümleri mevcuttur. Sinyal lambaları ise enerji geldiğinde hard diskin etkinliği gösterirler.

Fan kasa için soğutan fazla ısınmasını engelleyen ve engelleme ile performansı düşürmemesi için kurulmuş bir sistemdir. Ses gerektiren durumları seslendirme sistemidir, ana kartı bağlı donanımın ismi hoparlör olarak adlandırılmaktadır. Portlar ise çevre birimlerin takıldığı yerler olarak bilinmektedir. Portlar değişiklik göstermektedirler seri portlar, paralel portlar, USB portlar, klavye portu, fare portu kullanış amacına göre farklılık göstermektedirler. Slotlar ise ana kart üzerinde kart arın takıldığı bölümlerdir. AGP, PCI, RAM slotları olarak isimler ile anılmaktadır. Bilgisayarlar tek donanımdan meydana gelmezler. İşleyiş yapısına göre, amacına göre farklı donanım ihtiyacı duymaktadırlar. Donanım sayısı artıkça bilgisayarın performansı düşüdebilir artadabilir bir yapıdadır. Bu donanım yapısına göre değişiklik göstermektedir.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons