Anakart Nasıl Bir Cihazdır | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Anakart Nasıl Bir Cihazdır

tarafından 7 Eylül 2016 Çarşamba

 

Anakart Nasıl Bir Cihazdır

 

anakart-nasil-bir-cihazdir

Anakart, bilgisayarın en önemli parçalarının tümüdür. Yani bilgisayarın tamamen çalışmasını sağlayan araçlardır. Birinden biri eksik olduğunda anakart çalışmaz, işlem durur. Anakart Standart işlemcilere verilen ada biz, chipset deriz. Chipsetlerin önemi ve bilgisayarın çalışması için ilk devreye giren parçalar arasında yer almaktadır. Bilgisayarın anakartı zarar gördüğünde ilk belirtilerinden birisi bilgisayarınız açıkken aniden kapanması meydana gelir. Burada anakartın beyni hasar görmüş ve kapanmalara neden olmaktadır. Bunun sürekli oluşması ve hemen tamir edilmediği sürede hardiskin de tükenmesi söz konusudur. Çünkü elektriğin aniden gidip kesilmesinde hardisk zarar görür.

Anakartta bu çalışmayı doğal olarak durduracak böylece anakartta bozulmaya kadar gidecektir. Bu her zaman gelen bir durum değildir aslında. Genelde bilgisayarların çok fazla açık kalması ve ısınmasından meydana gelmektedir. Anakartların en büyük özelliği elektriği geçirmesine izin vermeyen fiberglas malzemelerden oluşturulmasıdır. Anakart bütün bileşimler ve donanımlarda etki etmektedir. Örneğin ekran kartının çalışmasında ,RAM’ın yeterli bir şekilde depolama yaptığında, yazılım ve işletmelerin donmadan hızlıca çalışmasında ve diğer cihaz parçalarında anakartın payını saymak ile bitiremeyiz. Bunun için bilgisayarın çalışmasına katkıda bulunan, bilgisayarı, bilgisayar yapan gerçek parça olan anakartın her şey olduğunu unutmayın.

Tek bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda, androit işletim sistemli cihazlarda, tabletlerde, televizyon ve PC lerde anakartı hasar görmesi, beynin ölmesi demektir. Bu yüzden teknolojinin en önemli parçası olan anakartın hayatımızda aslında ne kadar değerli bir parça olduğunu sizlere hatırlatmak istiyoruz. Bilgisayarınızda eğer donma, kendiliğinden kapanma, aşırı yavaşlama sorunlarını algıladıysanız ve bu sürekli oluyorsa bilgisayarınızın anakardı zarar görmüş olabilir. Bunu hemen bir yetkiliye bildirerek sorunun ne olduğunu detaylı bir şekilde öğrenebilir, uzmanlardan bu konu hakkında detaylı bilgileri alarak, yeni bir anakart alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons