Bilgisayar Toplayanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bilgisayar Toplayanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

tarafından 5 Eylül 2016 Pazartesi

 

Bilgisayar Toplayanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 

bilgisayar-toplayanlarin-dikkat-etmesi-gereken-hususlar

Özellikle bilgisayar aksesuar ve parçalarının çeşitliliği ve yaygınlığı her bütçeye ve her zevke ve de her amaca yönelik bilgisayar toplanıp kurulumunu kolay hale getirmiştir. Siz de bilgisayar toplayacak ve kendi bilgisayarınızı kendiniz donatacaksanız bu yazımız sizin için oldukça yararlı olacaktır. Öncelikle toplayacağınız bilgisayardan ne beklediğiniz, hangi amaç için kullanacağınızı iyi tespit etmelisiniz. Özellikle yüksek performanslı bilgisayarları kurmak, genelde oyun amaçlı bilgisayarı toplayan lar tarafından tercih ediliyor. Bu yüzden bütçeniz çerçevesinde bilgisayar sektörünün size sunacağı sayısız bilgisayar elemanı bulunmakta. Size kalan ise bunlardan standartlara uyan, kaliteli, garantili ve uyum içinde çalışacak parçaları bir araya getirmektir.

Çoğu bilgisayar kullanıcısı takacağı parçaların sayısal verilerine takılmış durumdadır. Örneğin 8 GB Ram belleğin işini göreceğini bilmeden 16 GB Ram belleklere para dökmektedir. Diğer yandan anakartın sadece parça takılacak bir aksam olduğu düşüncesiyle ucuz anakartlara yönelmektedirler. Güç kaynaklarının sadece elektirik iletiminden ibaret olduğunu sanıp burada kalite aramıyorlar. SDD gibi 500 GB sabit disk işlerini fazlasıyla görecekken HDD gibi 1 TB hardiskleri tercih ediyorlar. Sanıyorlar ki ne kadar depolama alanı olsa bilgisayar o kadar hızlı ve verimli çalışacak. Oysaki bu şekilde bilgisayarı yorduklarının ve üstüne üstelik verimini azalttıklarının farkında bile değiller. İşlemci ve Çekirdekler hakkında kulaktan dolma bilgilerle tercih yapıp bu parçalara tonla para dökmektedirler. Zaten bilgisayar toplamaktaki amaç özel ve kendi ihitiyaçları doğrultusunda bir bilgisayara ekonomik şekilde sahip olmak gereğindendir.

Garantisi olmayan 2. el parçalar her ne kadar çalışanları kendini ispatlamış olsa bile, bizi her an sıkıntıya sokabilirler. Topladğınız bilgisayarın parçalarını aynı yerden almanız çok önemli. Sonuçta bilgisayarınızın çalışan haliyle size teslimi ve aksaklığının olup olmadığını orada tespit edip teslim alabilirsiniz. Parçalarda ISO standarları çok önemlidir. İşlemci hızlarından, Ram belleğinden ve ekran kartından tut biribiriyle uyum içinde çalışacak parçaların tercihi çok önemlidir. Bilgisayarınızın verimini azaltacak ve yoracak ekstra parçaları tavsiye etmiyoruz. Son olarak bilgisayarınızın çatısı olan anakartlarda kalite ve yuva sayısına önem vermelisiniz. Bilgisayarınız istediğiniz zaman geliştirmeye müsait olmalı. Performans konusunda kendini ispat etmiş DELL ve ASUS gibi markalar tercih edilebilir. İşlemci hızının ve kalitesinin Ram bellekten daha önemli olduğunu ve işlemcinin bilgisayarın kalbi olduğunu unutmayınız. Göz sağlığımız açısından, monitörlerde 70-75 MH üzeri çalışma kapasitesine sahip olanları tercih etmek en mantıklı olanıdir. Kesinlikle ve kesinlikle aldığınız tüm aksam ve parçalar kasa dahil, civatasına kadar garanti talep ediniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons