Kontrol Kartı ile Herkesin Yapabileceği Ev işi Mükemmel Robotlar | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Kontrol Kartı ile Herkesin Yapabileceği Ev işi Mükemmel Robotlar

tarafından 28 Kasım 2016 Pazartesi

 

Kontrol Kartı ile Herkesin Yapabileceği Ev işi Mükemmel Robotlar

Bugün, üzerinde çok kafa yorduğum, çalıştığım, didindiğim Kontrol kartları ile robot yapımı ve daha fazlası ile ilgili bilgileri ve aynı zaman da bu işe adım atmanızı sağlayacak belkide mükemmel projeler üretmenize yardımcı olacak detayları aktaracağım. Öncelikle şu noktadan başlamak istiyorum; Nedir bu Kontrol Kartı ? Kontrol Kartı; robotik ve elektronik projelerde kullanılan hemen hemen herkesin çok az bilgiler ile kodlayabileceği kart sistemleridir. Sistem derken öyle büyük cihazlar aklınıza gelmesin ufacık bunlar, zippo çakmak büyülüğünde yada cep telefonu desek daha yakın olur.

Örnek verecek olursak; – Arduino (Arduino Uno, Arduino Nano, Arduino Mega, Arduino Mini, vb. projeye göre değişiklik gösteriyor.) -Raspberry (2, 3 modeli mevcuttur.) -Orange Pi (farklı modelleri mevcuttur.) -BeagleBone Black (farklı modelleri mevcut) -FRDM-KL27Z Geliştirme Kartı (farklı modelleri mevcut) -Intel Edison Geliştirme Kartı (farklı modelleri mevcut) -Cubieboard3 (farklı modelleri mevcut) vb. daha bir sürü olarak çoğaltılabilir. Hatta belki ileride kendin de bir tane yapabilirsin. Bunları tabi ki de kullanmak için öncelikle araştırma yapıp nasıl kodlandıklarını öğrenmek gerek, fakat ben size bu yazı hazırlarken hepiniz evinizde kendi başınıza bir robot yapabileceksiniz diye hazırladım 🙂 ve başlıyoruz.. Öncelikle herkes bir adet Arduino Uno veya başka bir model satın alacak yada bulacak bir yerlerden. Pahalı değil merak etmeyin 🙂 Cüzzi miktarda para lazım sadece projelerde kullanılan malzemelerin ülkemizde fiyatı biraz kabarık, bu yüzden yurt-dışını tercih ediyorum. Bu adımdan sonra da, Robot yapmanın en basit yoluna doğru ilk adımı atıyoruz. Peki ne yapacağız bu Kontrol Kartını ? Arduino Uno öyle bir kart ki elinizde, evinizde veya çevrenizde bulunan her şeyi(şaka değil) ona bağlayıp uzaktan yada yakından kontrol edebilirsiniz. Arduino kendisine has Bluetooth, Wireless, Ir, Radio Controller modülleri ile uzaktan kontrolü sağlamak dışında, basit buton ile ışık yakıp söndürme işlemlerine kadar herşeyi yapar. Bu Kontrol Kartları ve bunlarla yapabileceğimiz Robotlarla ilgilibir sürü bilgi bulabilirsiniz çekilmiş videolardan ve farklı platformlarda ingilizce kaynaklardan örnek alabilirsiniz. Ama ben size verdiğim sözü tutup bu örnek Projemi de paylaşacağım 🙂 Ses ile Işık Yakma 🙂 Malzemeler; -Arduino Uno -Arduino Ses Sensörü -Breadbord -Işık kaynağı(led yada evinizin ampulü 🙂 ) -Bağlantı kabloları Kart ve Modül Bağlantıları: Arduino 3v3 — Breadbord pozitif şerit Arduino Gnd — Breadbord negatif şerit Arduino A0 — Ses sensörü Output pini Ses sensörü Vcc — Breabdord pozitif şerit Ses sensörü Gnd — Breadbord negatif şerit Led Pozitif bacak — Arduino D13 Led negatif bacak — Breadbord negatif şerit şeklinde bağlantılar yapılır. Tabi bundan önce Arduino kartımızı bilgisayara bağlayıp Bu kodları yüklememiz gerekiyor yükleme işlemi az biraz ingilizce ile yapılabilir. Kodlar; int led = 13; int ust_deger = 500; int deger; void setup() { Serial.begin (9600); pinMode (led, OUTPUT); } void loop() { deger = analogRead (A0); if (deger>=ust_deger) { digitalWrite (led, HIGH); } else { digitalWrite (led, LOW); }} şimde kendinizi alkışlayın ışığın yandığını göreceksiniz :)) Başarılar..

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons