Monitör Hakkında | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Monitör Hakkında

tarafından 8 Eylül 2016 Perşembe

 

Monitör Hakkında

monitor-hakkinda

Monitör aslında bilgisayar ekranıdır. Bilgisayarın işletim sisteminden aldığı sinyalleri gözün görebileceği şekilde görüntüye çeviren cihazın adıdır. Kullanıcıya CPU tarafından işletilen bilgilerin iletim aracıdır. Monitör işletim sistemindeki bilgileri kullanıcıya ilettiği bir çıkış birimi de denebilir. Ekran görüntü netliği ve çözünürlüğü monitörlerden için en önemli işlevdir. Elektronik ve elektromekanik aygıtın görüntü sergilemek için tasarlanan cihazlar verilen addır. Monitör plastik bir muhafaza sayesinde içindeki gerekli teçhizatları barındıran ve içerisinde resmi oluşturan birimlerden oluşmaktadır.

Bilgisayar ve monitör arasındaki bağlantıyı ekran kartı denilen birim oluşturmaktadır. Monitörden çıkan görüntüyü veri kablosu ile ekran kartına bağlanmaktadır. Monitörlerin boyu inç denilen ölçüm aracı ile ifade edilmektedir. Cisim ölçümü yapılırken monitörün bir köşesinden diğer köşesine olan uzaklığının inç değerinden değerini ifade etmektedir monitörlerin iki ekran modu vardır. Bilgisayar bunları kullanırken ifade biçimi Text modu ve Grafik modu olarak adlandırır. İki grup ekran modu olarak tesxt modunda ekran 25 satır ve 80 sütun olarak bulunur. En fazla bir satıra 80 karakter sığa bilmektedir. DOS işletim sistemi bu mod da çalışmaktadır. Grafik modu ise Microsoft Windows işletim sisteminin kullanıcılara sağladığı çalışma ortamıdır.

Monitör ekran noktalardan oluşmaktadır. Piksel sayısının artması görüntü kalitesini ve netliğini artırmaktadır. Nokta sayısının artışı çözünürlüğün artmasını ifade etmektedir. Çözünürlüğün azalması netliğin azalmasına sebebiyet vermektedir. Monitörler iki tipe ayrılmaktadır. CRT ve daha modern olarak bilinen LCD monitör tipleridir. CRT monitörler oldukça büyüktür ve televizyon ekranları kadar olabilmektedir. LCD formattaki monitörler ise oldukça küçük incecik bir payı sahip olabilmektedirler. Monitör ekran seçimi yapılacak amaca göre değişiklik gösterebilmektedir. Normal kullanımın inç değerinden sayısı 19 inçtir. Daha amaçlı ve detaylı bir kullanım için 23 inç tercih edilmelidir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons