Facebook’ ta Milyar Dolarlık Düşüşler Yaşanıyor | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Facebook’ ta Milyar Dolarlık Düşüşler Yaşanıyor

tarafından 29 Ocak 2018 Pazartesi

 

Facebook’ ta Milyar Dolarlık Düşüşler Yaşanıyor

Geçtiğimiz günlerde Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Facebook değerlerinde % 4.53 değerindeki düşüş kaybını açıkladı.

Bu yeni algoritma güncellemesiyle Facebook, insanların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği gönderileri tahmin edip akışın daha üst sıralarında konumlandıracak. Bunun yanı sıra Haber Kaynağı değerleri ile uyumlu olarak, insanların Facebook üzerinde geçirdikleri zamanı anlamlı kılmak adına aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanacak. Tabii bu esnada Facebook, yayıncı ve kurumların video ve diğer gönderilerini daha az gösterecek.

Bu hamlenin sonucu olarak Facebook’un hisseleri yüzde 4,53 gerileyerek şirketin toplam piyasa değeri 23 milyar dolar civarında bir düşüş kaydetti.

Düşüşler olsun ya da olmasın şirketin uzun süredir algoritma odağında eleştiriler aldığı kesin. Ne de olsa algoritmanın kullanıcıları yanlış haberlere sürüklemesii şirketi de 2016 ABD Başkanlık seçimlerinin Rusya tarafından manipüle edilmesi, krizinin odak noktası haline getirdi. Facebook ortaya koyduğu bu yeni algoritma değişimiyle hem bu krizi geri plana atmaya hem de kullanıcılarını geri kazanmaya çalışıyor olabilir.

Yine de şirket, Facebook’un reklam tarafının bu değişikliklerden etkilenmeyeceğini, değişimin insanların Facebook’ta geçirdiği vakti etkileyeceğini ve kısa vadede bazı etkileşim ölçümlerinin düşüşe geçeceğini ifade ediyor.

Etkileşimin düşerken reklam tarafında bir değişiklik olmaması da bir takım içerik ve haber sitelerini de mali açıdan olumsuz etkileyebilir. Zira Financial Times’ın Genel Öüdürü John Ridding, arama ve sosyal medya şirketlerinin dijital reklamcılık gelirleri üstündeki hakimiyetinin medya şirketlerini baskı altında bıraktığını söyledi. Ridding yaptığı açıklamada:

FT güvenilir ve güvenilir haberleri ve analizleri tanımak ve desteklemek için yapılan hareketleri memnuniyetle karşılıyor. Ancak yeni bilgi ekosisteminin zorluklarına sürdürülebilir bir çözüm getirmek için daha fazla ölçümleme yapılması gerekiyor. Özellikle, platformlarda yayıncıların okuyucularla doğrudan bir ilişki kurmalarına ve içeriğine erişim koşullarını yönetmelerine olanak tanıyan uygulanabilir bir abonelik modeli.

Görünen o ki sosyal ağların ve arama motorlarının değişen algoritmalarından kullanıcılar kadar markalar da sıkıldı. Ancak Facebook, Financial Times gibi yayıncılar için çalışma şekline esneklik kazandırmaya hazır olduğunu geçtiğimiz yıl Instant Article platformunda Google AMP ve Apple News’a destek vererek göstermişti. Aynı zamanda yayıncılara geçtiğimiz ağustos ayında abonelik sistemi getiren Facebook, belki de yayıncıları daha önce yine Haber Kaynağı üzerinde yaptığı algoritma güncellemesiyle kaybetti. Zira önceki güncelleme ile mobil uygulaması yavaş yüklenen haber sitesi sahiplerinin içerikleri Facebook’ta daha az kişiye ulaşması söz konusuydu.

Açık konuşmak gerekirse, Facebook’un yakın zamanda hem kullanıcıları hem de yayıncıları memnun edecek bir çözümle ortaya çıkması önemli. Zira 14 yıldır hayatımızda olan sosyal ağ, devasa bir tekel gibi hareket etmeye devam ederse daha fazla değer kaybetmekle karşı kaşıya kalabilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons