Google İndeks Bloklama Yöntemleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Google İndeks Bloklama Yöntemleri

tarafından 19 Haziran 2016 Pazar

 

Google İndeks Bloklama Yöntemleri

Bu yazımızda sizlere web sayfalarınızın Google indekslerinde yer almasını engellemek için yapacağınız 2 tane bloklama yönteminin birbirinden ayrılan yönlerini anlatacağız. Hepimizin bildiği üzere Google arama motorunun sayfalarımızı indekslerine almaması gerektiğini bildirmenin 2 yolu var. Bunlardan ilki robots. txt dosyası vasıtasıyla disallow komutunu uygulamakbir diğeri ise metatag üzerinden noindex,nofollow parametrelerini kullanmak.

Baktığımızda genellikle E-Ticaret sitelerinde robots. txt kullanıldığını görüyoruz. Tarafımıza sıkça sorulan soruların başında ise robots. txt konusu geliyor. Birçok kullanıcı robots. txt’ nin neden metatag ile yapılmadığını soruyorlar. Bunun neden böyle olduğunu kısaca açıklayalım.

Google tarama botları ortalama olarak günden en az bir defa robots. txt dosyasını indirirler. Verilen komutlar doğrultusunda bu botlar tarama işlemlerini gerçekleştirirler. İşte bu nedenle buradan engellenen dosyaları Google botları incelemeden pas geçerler.

Metatag Hakkında

Metatag konusuna gelir isek Google tarama botları bir sayfayı tarayacağı zaman metatag’ de belirtilen komutlar doğrultusunda bunu gerçekleştirmektedir. Şayet metatag kullanarak nofollow, noindex demeniz gerekiyorsa sunucu masraflarından tasarruf edebilmeniz için bunu robots. txt dosyası üzerinden gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde yaparak Google’ ın boş yere sayfanızı indirmesinin önüne geçmiş ve bandwidth tasarrufu yapmış olursunuz.

Buraya kadar anlattıklarımızı özetleyecek olursak, metatag üzerinden vereceğiniz nofollow komutlarının işleyebilmesi için sayfanın Googlebot’ ları tarafından çekilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde noindex direktiflerinizi de robots. txt dosyası üzerinden engellemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons