Google Play Store’da Kullanıcı Bilgilerinin Tehlikeye Atılması Riskli mi? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Google Play Store’da Kullanıcı Bilgilerinin Tehlikeye Atılması Riskli mi?

Can Devecioğlu
tarafından 17 Şubat 2013 Pazar
Google'ın milyonlara hizmet eden sanal uygulama marketi Play Store'da kullanıcı bilgilerinin geliştiricilerle paylaşılması sonucu Google'a ilk yasal suçlama yapıldı.
 

Google’ın Android işletim sistemi için vazgeçilmez olan servisi Google Play Store’da kullanıcı bilgilerinin bazı geliştiricilerle paylaşması, kullanıcıları tehlikeye atıyor olabilir. Bilindiği gibi artık akıllı telefon ve tablet uygulamaları hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda. Ücretli ve ücretsiz binlerce uygulama kullanıcıların hizmetine sunulmuş durumda. Belirli sınırlar içerisinde geliştiricilerle paylaşılan kullanıcı bilgileri, kötü niyetli geliştiricilerin elinde adeta bir silah niteliği taşıyor.

Play Store’un kullanım sözleşmesinde, bazı bilgilerin geliştiricilerle paylaşılabileceği konusunda çeşitli maddeler mevcut. Aynı durum benzer uygulama marketleri için de söz konusu. Ancak kullanıcının ismi, e-posta adresi ve hatta yaşadığı adres kötü niyetli geliştiricilerin elinde ciddi bir risk teşkil ediyor. Geliştirici kötü niyetli olmasa bile bu bilgilerin birden fazla kaynakta yer alması, olası bir güvenlik ihlalinden sorun Google’dan kaynaklanmasa bile, bilgilerimizi geliştiricilere emanet etmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Google’ın bu yönde aldığı ilk yasal suçlamanın sonucu henüz belli değil ancak ilerleyen dönemlerde ne tarz tedbirlerin alınacağı henüz belli değil.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons