Whatsapp Nasıl Çöker? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

4000 Gülücük ile Whatsapp Çöküyor!

Tufan Yıldız
tarafından 25 Aralık 2015 Cuma
Whatsapp'ın yeni keşfedilen bir açığına göre, 4000 gülücük işareti yollarsanız whatsapp çöküyor. Sakın merak edip denemeyin çünkü deneyenler pişman.
 

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, geçtiğimiz yıl Facebook tarafından 16 milyar dolar gibi yüksek bir bedelle satın alınmış ve bu satın alma ile kendini geliştirerek yoluna devam etmişti.

Tabii miktar ne kadar yüksek olursa olsun her programın muhakkak bir açığı vardır. Whatsapp’ın yeni keşfedilen bir açığına göre, 4000 gülücük işareti yollarsanız whatsapp çöküyor. Sakın merak edip denemeyin çünkü deneyenler pişman.

Bu çökmeden sonra, whatsapp’ın tüm geçmişini silmeniz gerekli. Bunu göze alan kişiler denemek istedi ve sonuç maalesef hüsran oldu.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, herhangi birinin diğer kullanıcıların WhatsApp istemcilerini çökertmesine neden olabilecek önemli bir hataya sahip. Yama dağıtılana kadar uygulamanın çökmesini durdurmanın tek yolu tüm konuşmaları silmekten geçiyor.

Uygulamadaki bug Indrajeet Bhuyan isimli bağımsız bir araştırmacı tarafından bulundu. Bhuyan, bir hedefe 4000 smiley ifadesi gönderilerek uygulamanın kilitlenip çökmesine neden olunabileceğini keşfetti. Bu durum WhatsApp’ta özel karakter seti kullanılarak yazılmış 2000 kelimelik bir mesajı aldıktan sonra oluşan çökme hatasından faklı değil. Bu açık da geçtiğimiz yıl Bhuyan tarafından tespit edilmişti.

WhatsApp geçen yıl mesajlarda izin verilen karakter miktarını sınırlayarak hatayı düzeltmişti. Ne yazık ki mesajlaşma uygulamasının arkasındaki geliştiricilerinsmiley ifadeleri için benzer sınırlamaları koymayı unutmuş olması, bu açığın Indrajeet Bhuyan tarafından istismar edilmesinin önünü açmış oldu.

WhatsApp’ın Android platformu için yayınlanan son sürümünün Marshmallow, Lollipop ve Kitkat çalıştıran cihazlarda test edildiği ve saldırıya açık olduklarının görüldüğü ifade ediliyor. Ek olarak Chrome, Opera ve Firefox ile kullanılan WhatsApp Web sürümü de savunmasız durumda. Windows Phone ve iOS uygulamalarının ise saldırıya karşı savunmasız olup olmadığı henüz belirsizliğini koruyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons