Android' in Başarı Sebepleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Android’ in Başarı Sebepleri

tarafından 7 Kasım 2016 Pazartesi

 

Android’ in Başarı Sebepleri

Bir zamanlar telefon denildiği zaman aklımıza Sony Ericson, Nokia gelirdi. O zamanlar telefon dediğimiz cihazları ev telefonlarından ayıran tek özelliği ise mesaj atabilmeleri idi. Zamanla bu cihazlar gelişti ve özellikle Nokia’ nin Symbian işletim sistemi ile tam da daha ne kadar geliştirilebilir derken iOs ve Android piyasaya çıktı. Akıllı telefon pazarında Google ve Apple gibi iki köklü ve güçlü firmanın her sene devam eden savaşı, genel olarak bakıldığında ucuz seçenekleri ve kişiselleştirebilme özellikler ile Google için bir tık daha avantajlı bir durumda görünüyor. Symbian, Windows Phone, iOs, Android Akıllı telefon piyasasında en aktif 4 işletim sistemi Android, iOs, WP ve Symbian. Symbian telefonlar için artık destek kesilmekte ve Microsoft’ da bu pazardan çekilme planları içinde olduğu için meydan Apple ve Google’ a kalıyor. Peki, yıllardır bu işletim sistemleri içinde önde olan Android’ in başarı sebepleri neler?

Başarının Sırrı: Çeşitlilik Her şeyden önce Android işletim sistemini kullanarak herhangi bir telefon üreticisi Google ile anlaşıp bir telefon üretebilir. Apple ise sadece kendi ürünleri için iOs’ u üretmekte ve kullanmakta. Android telefonlar farklı üreticilerden olduğu için 40 dolardan 1000 dolara kadar farklı fiyat aralıklarında olabiliyor. İşte Android’ in başarı sebeplerinden en büyüğü de bu. Fiyat çeşitliliği. Apple cephesinde ise eğer iPhone 4 almak istiyorsanız ve bütçeniz yeterli değil ise en az 2 – 3 sene kadar beklemelisiniz ki yeni gelen iPhone ürünleri ile önceki jenerasyon telefonların fiyatı düşsün. Android’ in başarı sebeplerinden biri ise kişiselleştirilebilme. Apple cihazlarda ara yüz, efektler aynıdır. Değiştirilemez.

Evet, temel olarak bakıldığında Android’ de de bu duru böyle gibi ama Android’ in açık kaynaklı yapısı, işletim sisteminin sadece görüntü olarak değil, işlevsellik olarak da telefon üreticileri hatta çeşitli topluluklar tarafından düzenlenip, tıpkı yeni bir işletim sistemiymiş gibi düzenlenmesine olanak sağlıyor. Örneğin Lineage OS, Android Nugat 7.1.1 tabanlı bir işletim sistemi fakat içerisindeki ek fonksiyonlar ve kişiselleştirme seçenekleri bu işletim sistemini saf Android’ den farklı kılıyor. Ve belki de Android’ in başarı sebeplerinin en büyüğü; Custom ROM’ lar. Custom ROM, Android temelli olarak derlenmiş olan ve üzerinde kullanıcı tarafından dilediği değişiklikler yapılmış olan işletim sistemleridir. Örneğin son zamanların meşhur Çinli telefon üreticisi Xiaomi’ nin üretmiş olduğu Miui 8 ara yüzünü kullanan ROM’ lar revaçta. Ayrıca en köklü ve başarılı modlardan olan Cyanogen Mod ise ( yen Adı Lineage OS ) hala aktif olarak güncellenmeye devam etmekte.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons