Apple Yeni Kilit Ekranı İçin Patent Başvurusunda Bulundu | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Apple Yeni Kilit Ekranı İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Can Devecioğlu
tarafından 12 Şubat 2013 Salı
Daha önce Windows 8'de gördüğümüz görsellere dayalı güvenlik önlemlerine benzer bir kilit ekranı güvenliği için Apple patent başvurusunda bulundu.
 

Pantent davaları ile sürekli gündemde olan Apple, yeni bir patent başvurusuyla daha, patent hakkındaki yelpazesini iyice genişletti. Bilindiği üzere Apple’ın kilit ekranı “Slide” olarak adlandırılan bir çubuk ile açılıyor ve sizden varsayılan olan 4 karakterli bir şifre istiyor. Çeşitli güvenlik sorunlarına sebep olabilecek bu durumun önüne geçmek için başvuruda bulunulan yeni patentin içeriğinden anlayabileceğimiz üzere Apple güvenlik konusunu hayli sıkı tutacak.

Başvuruda bulunulan yeni patentte sayısal güvenlik parolası yerine, resim tanıma özelliğine dayalı bir kilit ekranı olacak. Bu tarz bir güvenlik önlemini ilk olarak Windows 8’de resimli parola şeklinde görmüştük. Apple’ın kilit ekranını ise Facebook’un güvenlik önlemine benzetebiliriz. Bilindiği gibi Facebook’ta güvenlik ihlalleriyle karşılaştığınızda Facebook sizden arkadaşlarınızdan bazılarını tanımlamanızı istiyor. Eğer belirli sayıda kişiyi doğru olarak tanımlarsanız hesabınıza tekrar erişebiliyorsunuz. Apple’ın iPhone’a uyarlamayı düşündüğü yeni güvenlik sisteminde de buna benzer ancak tek seferde bir görsel tanımlamaya dayalı bir kilit ekranı olacak. Her açılışta farklı bir güvenlik görseli ile cihazınızı açabileceksiniz. Önceden tanımladığınız belirli sayıda fotoğraftan her biri farklı kilit ekranlarında karşınıza çıkacak. Söz konusu kilit ekranı ile ilgili ortaya çıkan bilgiler henüz bunlarla sınırlı.

Görsel öğe kaynaklı güvenlik önlemleri akıllı telefonlarda gerekli mi?

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons