Benzin Enjektörü Nedir? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Benzin Enjektörü Nedir?

tarafından 7 Haziran 2017 Çarşamba

 

Benzin enjektörünün diğer bir adı da ‘selenoidenjektör’dür. Üretilen benzinli araçlarda kullanılırlar. Benzinli enjektör, yakıt pompasından yakıt galerisine gönderilen benzinin miktarını hassas bir şekilde ayarlar. Ayarladıktan sonra da, bu ayrılmış olan benzini emme subapının hemen arkasına gönderirler. Bu işlemin tamamını baştan sona gerçekleştiren elektromekanik parçalara benzin enjektörü denir.

Enjeksiyon Sistemleri

Benzin enjektörlerinin kullanıldığı sistemler mevcuttur. 1990’lardan beri günümüzde üretilen benzinli araçlarda çok noktalı (MPI) enjeksiyon sistemi ve direkt benzin enjeksiyon sistemi kullanılmaktadır. Bu sistemlerin enjektörleri hem boyutları hem de işlev şekilleri açısından birbirinden farklıdır.

Çok nokta enjeksiyon sisteminde (MPI), enjektörler silindir kapağından emme manifoldunun sonunda bulunan emme kanalına, emme supaplarından hemen önce püskürtme işlemini yaparlar. Çok nokta enjeksiyon sisteminde kullanılan enjektörler 3-4 bar basınç ile yakıt püskürten 12 volt gerilim ile çalışan, diğerlerine göre daha basit ve küçük olan enjektörlerdir. Bu sistemde enjektörler bir yakıt galerisinden emme manifolduna bağlanır.

Benzin enjektörü eğer mevcut yakıt sistemidirekt benzin enjeksiyon sistemi ise yakıtı direkt olarak yanma odasına gönderirler. Direkt benzin enjeksiyon sisteminde, enjektörler silindir kapağında bulunur. Bu sisteminde kullanılan enjektörler daha büyük yapılıdır. 50 ve 120 arası bar basınç ile direkt bir şekilde silindirin içerisine yakıt püskürten ve 70 ila 80 arası volt gerilim ile çalışan enjektörlerdir.

Benzin Enjektörleri Nasıl Çalışır?

Benzin enjektörleri, dizel enjektör ya da dizel benzinli enjektörile aynı çalışma prensibine göre çalışır. Enjektörler, yakıtın geçişini kontrol etme amaçlı bir iğne ve bu iğneye kumanda eden manyetik bir sargıdan oluşmaktadır.
EKÜ’nün gönderdiği sinyaller ile sargıda oluşturulan mıknatıslanma iğnenin geri çekilip enjektör deliğinin açılmasını ve yakıtın püskürtülmesini sağlamaktadır. Benzinli olan motorlarda, en ideal hava yakıt karışım oranı her devir için önceden belirlenmiş ve ECU hafızasına kayıt edilmiştir. ECU, motorun çalışma şartlarında içeri giren hava kütlesini hesaplar ve bu ideal hava yakıt oranını oluşturmak için, benzin enjektörlerindeki püskürtme sürelerini değiştirir. Enjektörün benzin püskürtme süresi, milisaniye mertebesindedir. Güç ve yüksek devir ihtiyacında enjektör iğnesinin açık kalma süresini uzatarak daha fazla benzin püskürtülmesini sağlayacaktır. Ayrıca benzinli enjektörlerde de dizel enjektörlerde olduğu gibi tek ve çok delikli benzin enjektör çeşitleri vardır. Deliklerin sayısı, büyüklüğü, silindir kapağına bağlanma açısı gibi farklar tamamen yakıt enjeksiyon konseptiyle ilgilidir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons