Birkaç Yıl Sonra Televizyon Tarih Olacak! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Birkaç Yıl Sonra Televizyon Tarih Olacak!

Tufan Yıldız
tarafından 25 Aralık 2015 Cuma
Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Gürsakal, maliyetin azalması nedeniyle yakın gelecekte televizyonun bile internetten izleneceğini, bankaların bile internet üzerinden hizmet vereceğini tahmin ettiğini açıkladı.
 

Yıllardır deriz; Yakında marketler, manavlar, dükkanlar hatta bankalar bile sadece internet üzerinden hizmet verecek diye. İşte ona mukabil bir açıklamada Prof. Dr. Necmi Gürsakal’dan geldi. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Gürsakal, maliyetin azalması nedeniyle yakın gelecekte televizyonun bile internetten izleneceğini, bankaların bile internet üzerinden hizmet vereceğini tahmin ettiğini açıkladı.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Gürsakal, veri kullanımı ve saklanma maliyetinin ucuzladığını belirterek, “Birkaç yıl sonra televizyon kullanılmayacak bile. Aynı zamanda bu veri artışı bankaları da etkileyecek. Teknoloji, kısa zaman sonra bankanın yerini sallayacak” dedi.
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Finans ve Ekonometri Öğrenci Topluluğu tarafından Sakarya Teknokent’teki konferans salonunda düzenlenen programda konuşan Gürsakal, dünyanın ikinci makine devrimini yaşadığını söyledi.

Gürsakal, Sanayi Devrimi’nin birinci makine devrimi olduğunu ifade ederek, “Şu an dünya ikinci sanayi devriminin yani, ikinci makine devriminin içinde yaşıyor. Bu, teknolojik bir devrim ve her şeyi etkileyecek. Veri hızla artıyor ve verinin saklanması ucuzluyor. Birkaç yıl sonra televizyon kullanılmayacak bile. Aynı zamanda bu veri artışı bankaları da etkileyecek. Teknoloji, kısa zaman sonra bankanın yerini sallayacak” diye konuştu.

Verilerin yapılandırılmış ve yapılandırılmamış olarak ikiye ayrıldığına dikkati çeken Gürsakal, bugünün en büyük veri yoğunluğunun yapılandırılmamışlardan oluştuğunu anlattı.

Gürsakal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Şu an petabayt olarak kullandığımız veri gelecekte zettabayt olacak. Bugünün akademisyeni dijital akademisyen olmak zorunda. Ülkemizde değişimlerle yeteri kadar ilgilenilmiyor. Yakın gelecekte veri alınıp satılacak. Veri saklama kapasitesi şimdiden düştü. Verinin silinmesi, saklanmasından daha pahalı hale geldi. Bu sebeple bugünün akademisyeni dijital akademisyen olmak zorunda.”

Etkinlik sonunda Gürsakal’a hediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons