Borsa Nedir Özellikleri Nelerdir | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Borsa Nedir Özellikleri Nelerdir

tarafından 5 Eylül 2016 Pazartesi

 

Borsa Nedir Özellikleri Nelerdir

 

borsa-nedir-ozellikleri-nelerdir

Borsa Nedir?

Borsa; hisse senedi, yatırım fonu, döviz gibi değerli menkul kıymetlerin alım satımının yapıldığı finansal piyasalar olarak tanımlanmaktadır.  Hisse senedi dışındaki menkul kıymetlerin işlem gördüğü piyasalar ilgili menkul kıymete göre farklı isimler almaktadır. Yani türev araçların işlem gördüğü piyasalara vadeli opsiyon piyasası, dövizlerin işlem gördüğü piyasalara Forex borsası adı verilmektedir. Piyasalar vade açısından sınıflandırıldığında sermaye ve para piyasası olarak ikiye ayrılmaktadır. Para piyasası kısa vadeli işlemlerin gerçekleştiği piyasalardır. Borsaların işlem gördüğü piyasalara ise sermaye piyasası adı verilmektedir.

Borsanın Özellikleri Nelerdir?

Borsa alıcılar ile satıcıların karşı karşıya geldiği ortam olarak bilinmektedir. Tüm işlemler internet üzerinden gerçekleşmektedir. Borsanın denetiminden Sermaye Piyasası Kurulu sorumlu bulunmaktadır. Her ülke kendisine ait borsaya sahiptir. Uluslar arası işlemlerin gerçekleştiği küresel borsalar adı verilen borsa türü de mevcuttur. Borsada işlem yapmanın amacı menkul değerlerini değerlendirmek isteyen bireylere uygun ortam sağlamaktır. Borsa sayesinde yatırımcılar birbirlerini bulabilmektedir. Böylelikle piyasada atıl yatırımcı kalmamakta, herkes işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak için piyasa ile alakalı detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Borsa nasıl oynanır sorusu genel olarak yatırımcıların merak ettiği ilk sorular arasında yer almaktadır. Riskli bir piyasa olduğundan dolayı borsa iyi bilmeyen bir yatırımcıyı büyük zararlara uğratabilmektedir. Borsada işlem yapabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan borsa yetki belgesi almak gerekmektedir. Bunun haricinde ilgili aracı kurumda hesap açtırılmaktadır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons