Bylock Programlarının Yapılma Nedenleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bylock Programlarının Yapılma Nedenleri

tarafından 4 Eylül 2016 Pazar

 

Bylock Programlarının Yapılma Nedenleri

 

bylock-programlarinin-yapilma-nedenleri

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, milli istihbarat teşkilatı tarafından tespit edilen, Feto terör örgütü üyelerinin, kendi aralarında kullandıkları belirlenen Bylock programının, 2014 yılında yapılan, hâkimler ve savcılar yüksek kurulu atamalarına müdahale edebilmek için geliştirdikleri ortaya çıkmıştır. Bu programı geliştirmelerinin nedeni, diğer, whatsapp, Messenger gibi sohbet uygulamalarında yer alan güvenlik açıklarının bulunmasıdır. Bu programda güvenlik açıklarını ortadan kaldırarak, yaptıkları yazışmaların, üçüncü kişiler tarafından, açığa çıkarılmamasını istemeleridir. Feto grubunun, örgüt içinde haberleşmesini sağlayan Bylock programı bahsi geçen dönemde Tubitak’da çalışan örgüt mensuplarınca geliştirildiği hain saldırı sonrasında ortaya çıkmıştı.

Düzmece belgelerle düzenlenen; 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonu ile amacına ulaşamayan terör örgütü, kendilerini devletle savaşta gibi hissederek, bir sonraki raundu kazanmak amacı ile yargıyı ele geçirmek istemiştir. Bunun sonucunda; bahsi geçen programı yaparak, hakimler ve savcılar yüksek kurulu seçimlerine direkt etki edebilmek adına, bu programı kullanmaya başlamışlardır. Bu seçimde örgüt amacına ulaşamamıştır. Bunun neticesinde; Bylock isimli program örgütün tabanına kadar yayılarak, örgütle alakalı tüm yazışmalar, bu program üzerinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Şu aşamada yapılan operasyonlarla; kimlerin programı kullandığı netleşirken, Bylock programını geliştiren Tubitak’a bağlı Bilgem’de 7 sene çalıştığı tespit edilen; İ.T adlı çalışanının da İstanbul başsavcılığı tarafından yakalanarak gözaltına alındığı bilinmektedir. Bu programı kullanan tabandaki örgüt üyelerinin çoğunun öğretmen olarak milli eğitim de ve özel öğretim kurumlarında aktif olarak görev yaptıkları tespit edilmişti. Bu öğretmenlerin büyük çoğunluğunun gözaltına alındığı, görevlerinden uzaklaştırıldığı bilinmektedir. Bu durum açığa alma ve ihraç etme şeklinde gerçekleşmiştir.

Devletimizin adalet sisteminin şu aşamada bu programı kullananlara yaptırım uygulamaması söz konusu değildir. Ancak, bu programı aktif olarak kullandığı halde, terör örgütü üyesi olduğunu o güne kadar anlayamamış olanlar, pişmanlık duyarak, savcılık makamlarına gidip pişmanlıklarını dile getirir ve bu programı kullanan diğer kişilerin isimlerini verirlerse, savcılarımızı bu ifadelerin doğruluğuna ve samimiyetine inandırırlarsa affedileceklerdir. 2010 Kpss sınavında, 100 ve üzeri net çıkaran. 3227 kişiden 700 ünün aktif olarak Bylock programını kullandıkları tespit edilmiştir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons