Çocuklara İnternette Yaş Sınırı Geliyor | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Çocuklara İnternette Yaş Sınırı Geliyor, Yüz Tanıma Sistemi Kullanılacak

Tufan Yıldız
tarafından 24 Aralık 2015 Perşembe
Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, bilinçsiz internet kullanımını azaltmak ve çocukların internet kullanımını kısıtlamak amacıyla çocuklara internette yaş sınırı getirilmesi için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini, yaş sınırının “16 yaş mı, yoksa 12 mi” olması gerektiğini görüştüklerini söyledi.
 

Çocuklara İnternette Yaş Sınırı Geliyor, Yüz Tanıma Sistemi Kullanılacak

Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu, bilinçsiz internet kullanımını azaltmak ve çocukların internet kullanımını kısıtlamak amacıyla çocuklara internette yaş sınırı getirilmesi için kapsamlı çalışmalar yürüttüklerini, yaş sınırının “16 yaş mı, yoksa 12 mi” olması gerektiğini görüştüklerini söyledi. TBMM İnternet Komisyonu’nun hazırladığı raporda çocukların internet kullanımını kontrol altına almak için “yaş doğrulama sistemleri” öneriye sunuldu.

Aile Bakanı Ramazanoğlu, geçtiğimiz gün TBMM’de basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtladı. Bu sorular arasında çocukların internet kullanımına yönelik bir yaş sınırı getirilmesinin söz konusu olup olmadığı da yer alıyordu. Ramazanoğlu’nun bu soruya verdiği yanıt şu şekilde;

Çocukların internet kullanımının sınırlanmasıyla ilgili çalışmalar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından sürdürülmekte. Bu konuya bizde dahil olmuş bulunmaktayız. Konunun üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Adalet Bakanlığı, MEB, TBMM ve İçişleri Bakanlığı tarafından ortak sürdürülen önemli bir çalışma var. Bu çalışmalar doğrultusunda çocukların internet kullanımı sınırının 12 yaş mı yoksa 16 yaş mı olacağı görüşülüyor.

Çocukların Bilgisayarlarına Bakın

Aileleri teknolojinin iyi ve kötü yönleri konusunda eğitmemiz lazım. Anne ve babalar bazı zamanlarda çocukların çantalarını kontrol edebiliyorlar. Yalnızca bunlarla sınırlı kalmayarak aynı zamanda cep telefonlarını ve bilgisayarlarını da kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü her ne kadar koruyucu önlemler, filtreler koyulursa koyulsun bir şekilde o filtreleri aşmak, tabiri caizse kırmak mümkün oluyor. Hatta uzun yıllar boyunca masum olduğu düşünülen çizgi filmlerin ardında bile bilinç altına etki eden kötü unsurlar bulunmakta.

İnternet Kullanımı Sebebiyle Çocukların Kasları Gelişmiyor

İnternet kullanımının sıklaşması ve oyun oynamanın, koşmanın, zıplamanın kesilmesiyle birlikte çocukların kas gelişimleri yavaşlıyor ve ne yazık ki yeterince gelişmiyorlar. Çocukları yalnızca haftada bir kez spora götürmekte kas gelişimlerini tamamlamaları açısından yeterli olmuyor. Çocukların gün içerisinde 10 saat kadar bilgisayar başında oturması doğru değil.

Yaş Doğrulama Sistemi

Dünya genelinde birçok ülkede 13 yaş altının Facebook kullanımı uygun görülmüyor. TBMM’de bu kuralı göz önünde bulundurarak çocukların internet kullanımına bir sınırlama getirilmesi gerektiğini ön gördü.

Veli İzniyle Kullanılabilecek

Çocukların kendi kararları doğrultusunda birçok sosyal medya hesabına erişimi kısıtlanırken, bazı durumlarda bu hesapları etkin olarak kullanabilmesi için veli izinleri gerekecek. Taslak onaylandığı takdirde 16 yaş altı çocuklar Facebook, Youtube ve daha birçok sosyal medya unsurunu velilerinin onaylarıyla kullanabilecek.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons