Çocukların Okula Gönderilmeme Sebepleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Çocukların Okula Gönderilmeme Sebepleri

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

Çocukların Okula Gönderilmeme Sebepleri

 cocuklarin-okula-gonderilmmeme-sebepleri

Çocukları okula göndermeme sebepleri ülkemiz de her il ve ilçe de görülmektedir. Bunların başlıca sebepleri vardır. Birinci sebep ailenin sefalet içinde yaşaması maddi sorunlar yaşamasıdır. Genel de en büyük problem budur. Aile fakir bir kesim de yer aldığından çocuklarının okul ihtiyaçlarını,  yol ihtiyaçlarını gideremeyeceği için göndermek istemezler. Bundan dolayı büyük cevher olan çocuklar ise belki de hala keşfedilememiştir. Bundan dolayı en büyük ve başlıca sebeplerden birisi budur.  Genellikle bu durum kız çocuklarında yaşanmaktadır. Kız çocukları okutulmayarak okuyup da ne yapacak denilerek okumasına izin verilmemektedir. Okumayan kız çocuğunu ise erken yaşta evlilik beklemektedir. Aile kız çocuğunu küçük yaşta evlendirerek ona en büyük zararı vermiş olacaktır.

Kız çocuklarının okula gönderilmeme sebepleri;

1-Kız çocuklarının gönderilmemesinde ki diğer husus ise ahlaki ve namus değerleridir.

2-Aile de hızlı nüfus artışı.

3-Yoksulluk

4-Milli ve Aile değerlerinin oluşmaması

5-Eğitim de zorunlu kıyafetlerin yöresel kıyafetlerle çakışmaması

6-Geleneksel Yapılar

7-Okulların karma sistem olarak işlemesi ( İlkokullar düşünülürse)

8- Anne ve Babanın eğitimsiz olması

9-Derslik ve fiziki yetersizlik

 

 

Çocuklar Okumadıkların da Neler Yapıyorlar?

Çocuklar okula gidemedikleri için ailesinin de zor durumlarından dolayı çalışmak zorunda kalıyorlar ve hayatla daha kısa sürede tanışıyorlar ve o daha minik elleriyle sanayi ile buluşuyorlar. Aile zor durumda olduğundan dolayı çocuk kaportacı gibi sanayi vasıfları öğretilmek üzere gönderiliyor ve çalıştırılıyor.  Çocuklar zor durumda oldukları için ailelerine karşı gelemiyorlar ve maddi zorluğun eşiğinde kalmamak için çalışmak zorunda kalıyorlar.

Diğer bir husus ise okuyanların da işsiz kalmasıdır.  Aile bu konuları düşünerek çocuklarına başka mesleklere dayanarak öğrenmeleri için sanayi ile çocuklarını tanıştırıyorlar.  Aile artık okuyanların da işsiz olduğunu görerek daha çok öğrenime ihtisasa ilgi göstermiyorlar.

Eğer ki okula gitmeyen bir çocuk tanıyorsanız, etrafınız da bu tür çocuklar mevcut ise okula yazdırmak için televizyonlar da çıkan Kamu spotu numarasını arayarak rahat bir şekilde okula yazdırarak çocukların önünü açabilirsiniz. Bir çok genç okumak istemektedir fakat ailelerinin verdiği sorunlardan dolayı okuyamaması can acıttı.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons