Değişimin Anahtarı: 3D Yazıcılar | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Değişimin Anahtarı: 3D Yazıcılar

tarafından 27 Aralık 2017 Çarşamba

 

 

Üç boyutlu yazıcılar, yaygın kullanım alanları ile dikkat çekiyor. Aşçıdan mühendise, tasarımcıdan doktorlara kadar farklı meslek gruplarına kolaylıklar sağlayan 3D yazıcılar, yaratıcı bireylerin de ilgi odağı oluyor. Üç boyutlu baskı cihazlarının yakın zamanda hem iş yerlerinde hem evlerde daha fazla yer alması bekleniyor. Piyasaya sürüldükten sonra ilgi odağı olan bu yazıcıların giderek artan bir hızla daha fazla görünür ve erişilebilir hale geleceği ön görülüyor.

3 Boyutlu Yazıcıların Kısa Tarihçesi

  1. yüzyıldan itibaren üzerinde çalışılan 3D yazıcıların gelişimi, 2000’li yıllarda ilk 3D inkjet printer’ın üretilmesiyle farklı bir seviyeye ulaştı. 2008 yılında üretilen ilk protez bacak, 2009 yılında üretilen ilk kan damarları, 2011 yılında üretilen ilk basılı araba bu gelişim sürecinin hızını gözler önüne serdi. Üç boyutlu yazıcılar, fiyatlarının düşmeleri ve geniş kullanım alanlarıyla da dikkatleri çekmeyi başardı. Her geçen gün kullanım alanları genişleyen ve yaygınlaşan üç boyutlu yazıcılar yepyeni bir dönemi başlattı. 3D yazıcılar günümüzde; yemek yapımından tıbbi kullanıma, yedek parça üretiminden uçak motoru tasarımına kadar farklı alanlarda üretime de imkan tanıyor.

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D baskı için öncelikle üretilecek nesnenin modellenmesi gerekiyor. Modeller üç boyutlu bir modelleme yazılımı ya da tarayıcı ile hazırlanıyor. Ardından yazılım aracılığı ile dilimleme sürecinden geçtikten sonra yazıcıya aktarılmaya hazır hale geliyor. Bu işlem de 3D printer marka ve modeline göre USB, WiFi ya da SD kart ile yapılabiliyor. Hazırlanan model, 3D yazıcıya aktarıldıktan sonra katman katman basılmaya hazır hale geliyor. Özet olarak 3D baskı; eritilmiş malzemenin CAD modelleme programları ile belirlenen geometrik şekillere birebir uygun olarak ince katmanlar halinde basılmasıyla üretiliyor.

Endüstriyel 3D üretim sürecinde; kontrol, planlama, basım, üretim sonrası temizleme ve kalite kontrolü aşamaları önem taşıyor. Basım işleminde; sert plastik, kum taşı, metal, seramik maddeleri gibi farklı malzemeler kullanılabiliyor. Üretim sonrası ürünün; temizlenmesi, etrafındaki parçalardan ayrılması gerekiyor. Üretilen üründe hata olup olmadığı da kontrol sürecinde inceleniyor.

3D Yazıcılar ve Kullanım Alanları

Sanat, tıp, sanayi, hobi amaçlı kullanımlarının yanı sıra inşaat ve imalat gibi alanlarda da kullanılabilen yazıcılar hayatı kolaylaştırıyor. 3D yazıcılar, hızlı dünyanın dinamik kurallarına uygun olarak zaman kaybını ortadan kaldırıyor. Üç boyutlu baskı cihazlarının yakın zamanda hayatın her alanında kendini göstermesi bekleniyor.

3D yazıcılar; endüstri, dayanıklı tüketim ürünleri, ileri teknoloji, hizmet sektörü ve sağlık sektörü gibi alanlarda hizmet veriyor. Üreterek, görerek ve dokunarak öğrenmenin getireceği yenilik ile 3D printer’lar eğitim alanında da farklı bir süreci başlatıyor. Otomotiv, havacılık, inşaat, mimari, ürün tasarımı, diş hekimliği, gıda sektörü ve moda alanlarında yaygın kullanılması beklenen 3 boyutlu yazıcılar, kolayca günlük hayatın bir parçası oluyor. Hızlı prototip oluşturmasıyla mühendislerin de gözdesi olan cihaz, günümüzde araştırma merkezlerinde organ üretiminde de kullanılıyor. Bu sayede organ nakli işlemlerine yaygınlık getirmesi beklenen 3D yazıcılar insan ömrünün uzamasında da rol oynayacak gibi görünüyor.

3D teknolojisi ile yakın zamanda kendinize uygun ayakkabınızı, gözlüğünüzü ya da ihtiyaç duyduğunuz bir yedek parçayı evde üretmeniz gelecek senaryoları arasında yer alıyor. İlerleyen yıllarda her evde yer alması beklenen üç boyutlu yazıcıların; model, marka seçiminde, kullanım amacı ve bu doğrultudaki gereksinimlerin göz önünde bulundurulması da önem taşıyor. GE Katmanlı Üretim, sunduğu 3D üretim (katmanlı imalat) cihazları ile titanyum, kobalt krom, nikel bazlı bileşenler, alüminyum, çelik, bronz ve kıymetli metalleri malzeme olarak kullanmaya imkan veriyor. Farklı modeller ve seçenekler ile kullanıma ve ihtiyaca özel üretime olanak tanıyan GE Additive, 3D imalat teknolojileri ile uçak parçalarından protezlere kadar farklı ürünler elde edilebiliyor.

3 boyutlu yazıcılar,  sundukları pratiklik ve hızın dışında da avantajlar sağlıyor. 3D baskı cihazları kompleks geometrik yapıların kolayca elde edilebilmesine imkan veriyor. Ayrıca zamandan ve üretilen ürünlerin ağırlıklarından da tasarruf sağlıyor. Kompleks nesnelerin kolayca 3 boyutlu olarak basılmasının yanı sıra malzeme israfından koruması da avantajlar arasında yer alıyor. İnovatif ürünler olan üç boyutlu yazıcılar farklı bir gelecek sunuyor. Evlerimizde kendi ayakkabımızı, arabamızı, hatta uçağımızı basacağımız günler çok da uzak durmuyor.

 

 

 

 

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons