Dinozor Fosili Bu Sefer Mısırda Keşfedildi | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Dinozor Fosili Bu Sefer Mısırda Keşfedildi

tarafından 5 Şubat 2018 Pazartesi

 

Dinozor Fosili Bu Sefer Mısırda Keşfedildi

Dinozor Fosili Bu Sefer Mısırda Keşfedildi başlığı altında sizlere bu konu hakkında bir çok bilgiyi açıklayıcı bir şekilde sitemizde sunmaktayız.

Dinozor fosili keşfinden bahsetmeden önce, süper kıtanın ne olduğu hakkında ufak bir açıklama yapalım. 225 milyon yıl önce Dünya’da Afrika, Amerika, Asya, Avustralya, Antarktika ve Avrupa kıtaları yoktu. Bunun yerine mevcut tüm kıtaların birlikte bulunduğu “Süper Kıta” ya da Pangea ismi verilen sadece tek parçadan oluşan bir kıta vardı.

Dünya yüzeyinin altındaki hareketli plakalar zamanla Süper Kıtadaki toprakları birbirinden ayırdı ve günümüzdeki jeolojik şeklin oluşmasını sağladı. Süper Kıtaya kanıt olarak, Amerika, Asya ve Avrupa gibi kıtaların farklı bölgelerinde rastlanan benzer fosil, dağ ve jeolojik süreçler örnek gösteriliyor.

Bundan yaklaşık 80 milyon yıl önce Afrika, eşsiz dinozor türlerine ev sahipliği yapıyordu. Ancak Afrika’da ki bitki örtüsü ve tabakalanma şekillerinden dolayı bilim adamları bu dinozorlar hakkında çok az bilgiye sahipti. Ayrıca bilim adamları, Süper Kıtaya kanıt niteliğinde olan bu dinozorların Asya’da bulunanlarla bir çok benzerlik göstereceğini düşünüyor.

Mısır’ın Sahra Çölünde bulunan fosil, “Mansourasaurus shahinae” olarak bilinen bir dinozor türüne ait. Dünyanın en büyük kara hayvanlarından olan titanosauruslar ailesinden olan dinozor fosilinin 10 metre boyunda ve 6 ton ağırlığında olduğu tespit edildi. Bilim adamları bu keşfin Süper Kıta teorisine de ışık tutacağını düşünüyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons