Dpü, Üretimde Kullanılabilen Antibakteriyel Madde Geliştirdi | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Dpü, Üretimde Kullanılabilen Antibakteriyel Madde Geliştirdi

Tufan Yıldız
tarafından 24 Aralık 2015 Perşembe
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite içinden ve dışından araştırmacıların yer aldığı ekip tarafından, 2 yıl süren çalışmalar sonucunda elde ettikleri buluş sayesinde bakteri üremesinin önüne geçtiklerini söyledi.
 

DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zafer Üstündağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite içinden ve dışından araştırmacıların yer aldığı ekip tarafından, 2 yıl süren çalışmalar sonucunda elde ettikleri buluş sayesinde bakteri üremesinin önüne geçtiklerini söyledi. Üstündağ, geliştirilen maddenin her malzemenin üretim aşamasında kullanılabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Geliştirdiğimiz antibakteriyel ürün piyasadakilerden oldukça farklı bir üründür. Piyasadaki ürünler sıvı ya da sprey şeklinde sadece yüzeylerde kullanılmaktadır. Kalıcı bir etkisi yoktur ve belirli bir sürede yenilenmek zorundadır. Geliştirdiğimiz ürün, eşyaların üretim aşamasında içine ya da yüzeyinde kullanıldıktan sonra tamamen kalıcı şekilde antibakteriyel etki göstermektedir.”

En önemli kullanım alanı sağlık sektörü

Bu maddeyi, çeşitli bakterilere karşı denediklerini, analiz sonuçlarında başarılı sonuçlar elde ettiklerini anlatan Üstündağ, en önemli kullanım alanının ise sağlık sektörü olduğunu belirtti. Üstündağ, şöyle devam etti: “Özellikle tıp ve sağlık sektöründe mutlaka kullanılması gereken bir ürün. Ameliyat araç gereçleri, sağlık personelinin kıyafetleri ve ameliyathanelerde birçok bakteri çeşidi barınmaktadır. Ameliyathanelerin iç duvarları dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin üretim aşamasında bu madde kullanıldığında bakteri üremesini sınırsız olarak tamamen ortadan kaldırıyor. Bu yönde yaptığımız çalışmalar neticesinde bakterilere karşı yüzde yüz çözüm olduğunu gördük.”

Böyle bir maddenin dünyada ilk kez DPÜ’de geliştirildiğini söyleyen Üstündağ, piyasadaki bazı antibakteriyel maddelerin sağlığa zararlı olduğuna işaret etti. Üstündağ, kendi buluşlarının tamamen doğal olduğunu belirterek, “Bizim ürünümüz, doğallığı nedeniyle kesinlikle sağlığa zararlı değil. Bu ürün her ürün gibi kimyasal bir ürün olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat çeşitli uygulamalardan sonra, kullanılan ürünün yapısının özelliklerini alıyor ve kimyasal olmaktan çıkarak kendine özgü bir doğallık meydana getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kullanım alanı sınırsız

Bu maddenin zararsız ve kalıcı etki gösterdiğini vurgulayan Üstündağ, otomotiv sektörünün iç döşemesi, toplu ulaşım araçları, gıda saklama kapları, mutfak, tekstil, tıp sektörü, vitrifiye, boya, yüzme havuzları gibi sınırsız alanlarda üretim aşamasında kullanılabileceğini anlattı.

Üstündağ, askeri birliklerde Mehmetçiklerin kullandığı tekstil ürünlerinde, matara, bot ve gıda kaplarında çeşitli mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonların engellenmesi için yapılan çalışmaların da başarılı sonuçlar verdiğini belirterek, “Gıdaların muhafazası için kullanılan kimyasalla koruma veya soğuk zincir yöntemine alternatif olarak çok daha ekonomik olan antibakteriyel saklama kapları geliştirilmiş olup, özellikle süt ve süt ürünlerinde kesin sonuçlar alındı” dedi. Doç. Dr. Üstündağ, geliştirdikleri ürünün maliyetinin de yüksek olmadığını sözlerine ekledi.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons