Fen Bilimleri Eğitiminde İzlenen Yanlış Yol | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Fen Bilimleri Eğitiminde İzlenen Yanlış Yol

tarafından 1 Eylül 2016 Perşembe

 

Fen Bilimleri Eğitiminde İzlenen Yanlış Yol

 

fen-bilimleri-egitiminde-izlenen-yanlis-yol

Çocukların ilkokul çağlarında okullarında aldıkları eğitimin sağlam temellere dayanıyor olması onların gelecekteki başarılarındaki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Özellikle fen bilimleri açısından bakıldığında ülkemizde uzun yıllardan beri yanlış eğitim sistemi takip edildiğini anlamak çok zor olmayacaktır. Fen bilimleri evsel nitelikteki bilimlerdir. Bu sebeple işlenme ve öğretilme bakımından diğer ülkelerden kültürel anlamda farklılık göstermelerine gerek yoktur. Bir Türkçe ya da Sosyal Bilgiler gibi dersler ülkemize özgü bir kültürle öğretilebilse de Fen bilimleri için aynı zorunluluk söz konusu değildir Ezber Mantığı Terk Edilmeli Eğitimcilerin yaptığı en büyük hata ise Fen bilimleri gibi dersleri de tıpkı sözel dersler gibi ezber yolu ile öğretmeye çalışmaktır.

Bugün sadece ilkokullarda değil üniversitelerin fen bilimleri bölümlerinde bile aynı ezber mantığı devam etmektedir. Ancak bu sistem 21. Yüzyılın eğitim sistemi için tamamen ters bir anlayıştır. Ezberlenen yazıların unutulduğu ve kalıcılığının olmadığı bir gerçektir. Dolayısıyla bu şekilde geçmiş öğrenim yıllarının büyük çoğunluğu unutulacak bilgiler ile doludur. Aileler Düşen Sorumluluk Ülkemizde öğretim sistemindeki yanlışlar içinden en önemlisi ise çok kısa sürede çok fazla bilgiyi ezber yolu ile vermeye çalışmaktır. Bu şekilde bir sistem çocuğun oyuna ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyduğu ilk yıllarda eğitimden soğumaya neden olmaktadır. Sayısal dersleri iyi olan çocukların süper zeka olduğu algısı ailelerin çocukların ilgi alanlarını göz ardı ederek çocuklarına baskı kurmalarına yol açmaktadır. Bu yaklaşım eğitim adına yapılan en büyük yanlıştır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons