Gayrimenkul Değerleme Nedir Nasıl Yapılır | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Gayrimenkul Değerleme Nedir Nasıl Yapılır

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

Gayrimenkul Değerleme Nedir Nasıl Yapılır

 

gayrimenkul-degerlemesi-nedir-nasil-yapilir

Gayrimenkul değerlemesi finansal raporlama, devir ile ilgili işlemler, ipotek, teminatlı krediler, danışmanlık, davalar, vergi konuları ve yatırım kararı verme gibi nedenlerle yapılmaktadır. Değerleme; emsal yöntemi, maliyet yaklaşımı ve gelir kapitalizasyonu olmak üzere üç unsurdan bir tanesi seçilmek şartı ile değerleme uzmanı tarafından en doğru karar verilerek yapılmaktadır. Değerleme yönteminden birinin seçimi, değerlemenin yapılma amacına, taşınmazın cinsine ve kullanım amacına bağlı olarak değişebilmektedir. Gayrimenkul değeri belirlenirken gayrimenkulün değerini oluşturan unsurları ele alacak olursak içsel unsurlar ve dışsal unsurlar olarak iki kategoride incelemek daha doğru olacaktır.

İçsel unsurlar;Fiziksel koşullar Fayda Kıtlık Devre dile bilirlik Dışsal unsurlar;Ekonomik Sosyo-kültürel unsurlar Hukuki mevzuat Ayrıca değerlemeyi yapan değerleme uzmanı bu faktörlerin yanı sıra değerleme yöntemlerinden birinin seçimi için bir takım faktörleri de göz önünde bulundurmak zorundadır. Bunlar ise şöyledir: Nüfus  Doğal afetlere karşı korunma Güvenlik tedbirleri Çevre Sosyal alan ve alışveriş merkezlerine yakınlık-uzaklık Kamusal hizmet alanlarından en hızlı şekilde yararlana bilme Pazar lana bilirlik Arsa Binanın kalitesi Kullanım amacı Pazar değeri hesaplanırken değerleme uzmanı yukarıda sayılan üç yöntemden en uygun olanı seçerek değerlemeye konu olan taşınmazın değerlemesini yapabilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde değerleme uzmanı değerleme yapılacak taşınmazı sayılan üç yöntemi de uygulayarak da kullanabilmektedir. Ancak değerleme yapılması esnasında yine yukarıda belirtilen içsel ve dışsal unsurların özellikle göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons