Güç Kaynağı | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

GÜÇ KAYNAĞI

Tufan Yıldız
tarafından 26 Aralık 2015 Cumartesi
Sürekli gelişmekte olan teknoloji ve beraberinde getirdiği birçok yenilikle hayatımızı idam ettirmek için sürekli elektronik cihazlar kullanmak zorundayız. Bu cihazların tümü elektrik enerjisiyle çalışmaktadır.
 

GÜÇ KAYNAĞI

Sürekli gelişmekte olan teknoloji ve beraberinde getirdiği birçok yenilikle hayatımızı idam ettirmek için sürekli elektronik cihazlar kullanmak zorundayız. Bu cihazların tümü elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Dolayısıyla elektrik kesintisinin yaşanması hayatımızın birçok alanında tam bir fiyasko olur. Fakat prizlerde sadece 220 wattlık enerji sağlamaktadır ve bu enerji elektrik cihazlarının bazıları için aşırı enerji akımı demektir. Yani gereğinden fazla enerji yüklemektedir. Bir tableti çalıştırmak için sadece 6 ile 12 watt enerji yeterlidir ve bunun fazlası cihazına zarar verebilir. Güç kaynağı tam da burada devreye girer ve elektronik cihazlara sadece ihtiyacı olan kadar enerji akımı sağlayacaktır. Her kesintisiz güç kaynağı kullanılacağı cihazlara göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden kullanırken bunu gözönünde bulundurarak cihazınıza uygun güç kaynağı seçiminde bulunmalısınız.

Güç kaynakları birçok farklı alanda kullanılır. Genelde fabrika ve işyerlerinde tercih edilir. Aynı zamanda evlerinizde de güç kaynağını kullanabilirsiniz. Zararı yoktur aksine enerji tasarrufuyla faydası olacaktır. Güç kaynaklarının başlıca görevi elektrik sisteminde bulunan enerji akımı elektronik cihazların kullanabileceği seviyeye getirmektir. Mesela, 200 Watt’lık enerjisi olan elektronik cihazlar tarafından, 220 Watt enerji çekmez, onu daha düşük seviyede kullanabileceğini ayarlar ve gereksiz enerji harcamaz. Bu kadar yüksek bir enerjiyi harcamak yerine daha düşük Watt seviyelerini kullanmayı dener. Güç kaynakları da tam olarak bu işlevi görür ve içerisinde bulundurduğu sistem, o elektronik cihaza en uygun enerji miktarını belirler. Sadece ihtiyacı olanı verir.

Özellikle kullanım alanları bilgisayar, tablet, telefon, laptop, MP3, harici batarya, el fenerleri, buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinaları gibi daha onlarca elektronik cihazlar. Güç kaynağı kullanım alanlarının çok geniş olması, çok avantaj olduğunun da kanıtıdır. Elektrik kesintilerinin çok sık yaşandığı Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz. Elektrik kesintileri, üretimin yoğun olduğu fabrikalarda, hastaların bakımı ve cerrahi müdahalelerin yapıldığı hastanelerde ve bilişim sektörü gibi sürekli bilgisayar ortamında sürdürülen çalışmalarda hayati önem taşımaktadır. Güç kaynakları ise elektrik kesintilerinin yaşandığı anda devreye girer. Böylece enerji seviyesini elektronik cihazların ihtiyaçlarına uygun duruma getirir. Verilerinizin kaybolmasını ve cihazlarınızın zarar görmesini engellemiş olur. Güç kaynakları hayatımızın heran içinde bulunan hem elektronik aletlerimizin, hem de ev ve şirketteki makinalarımızın kullanımını aksatmamak için çok önemli bir kaynaktır. Güç kaynaklarının özellikleri de onların ne denle yararlı olduğunu göstermektedir. Mikroişlemci kontrollü, yükselten ve düşüren otomatik, voltaj regülasyonu, akıllı batarya yönetimi, otomatik giriş frekans seçimi, kısa devre ve aşırı yük koruma özelliği, yıldırım ve düşük gerilim koruması, şebeke – batarya – arıza durumu, LED göstergesi, cold start enerji koruması, modem internet koruma özelliği, USB haberleşme portu, ağırlık bakımından küçük ebatlı ve hafif tasarım özelliği, ISO belgeli ve 2 yıl garantili bir üründür.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons