Hotmail'de Güvenlik Ayarları | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Hotmail’de Güvenlik Ayarları

tarafından 23 Eylül 2016 Cuma

 

Hotmail’de Güvenlik Ayarları

hotmail-guvenlik-ayarlari
Hotmail hesabınızın korunmasını sağlamlaştırmak ya da kaydolduğunuz dönemde yeterince güvenli bir şifre oluşturamadıysanız, gizliliğinizi ayarlayamadıysanız bu ayarlamaların hepsini daha sonradan lazım olduğunda Hotmail’in sitesine mail adresinizi ve parolanızı yazıp giriş yaparak Güvenlik Ayarları sekmesine ulaşabilmektesiniz. Bunun için sağ bir alt köşedeki Güvenlik ve Gizlilik menüsün tıklayarak Hesap Ayarları bölümündeki en aşağıdaki seçenekten, Diğer Güvenlik Ayarları’na tıklayarak Güvenlik Ayarları sayfasını açabilirsiniz. Eğer güvenliğinizden emin değilseniz veya parolanızın güvenirliğinden şüphe duyuyorsanız buradan, ilk seçenekte yazan parola başlığı altında verilen parolanızı değiştiriniz bölümünden işleminize devam edebilirsiniz. Bura ilk önce Microsoft hesabınıza yani Hotmail hesabınıza ait mail bilgisi ile karşılaşacaksınız, daha sonra bir altında bulunan bölümde, geçerli parola başlığının ait olduğu kutucuğa şu anki parolanızı yazmanız istenmektedir. Daha sonra yeni parola başlığı altındaki kutucuğa seçmek istediğiniz veya güçlendirmek için yazacağınız yeni parolanızı girebilmektesiniz. Yeni parolanızın da eskisi gibi 8 karakter içermesi gereklidir. Parolada size büyük küçük harf yazma veya noktalama işareti koyma zorunluluğu ön koşulmamaktadır. Burada istediğiniz türden güçlü bir parola seçebilirsiniz. Sadece olarak güvenliğiniz açısından özel günler veya size ait özel isimler dışında bir parola kullanmanız sizin güvenliğiniz için daha iyi olacaktır.

Yeni parola başlığının altındaki kutucuğa parolanızı girdikten sonra yeni parolanızı tekrar girmeniz gereklidir. Burada ise dikkat etmeniz gereken şey üst kutucuktan yazmış olacağınız parola ile buradaki kutucukta gireceğiniz parolanın aynı olması, eğer böyle değilse Microsoft size hata verecektir.

Eğer parolanızın 72 günde bir kere değişmesini istiyorsanız kaydet tuşunun bir üstünde bulunan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Eğer istemiyorsanız bu kutucuğu işaretlemenize gerek yoktur. Ardından kaydet diyerek işlemlerinizi tamamlaya bilirsiniz.

Parolanızı değiştiriniz sayfasından çıkıp tekrar güvenlik ayarları sayfasına geri döndüğümüzde, parolanızı sıfırlayınız kısmının bir altında bulunan diğer güvenlik bilgileriniz ile karşılaşacaksınız. Burada karşılaşacağınız bilgilerden biri de Hotmail hesabı açarken kaydettiğiniz ikincil e-mail adresinizdir. Buradan e-mail adresinizin kontrolünü yapabilirsiniz, eğer e-mail adresiniz tanımlı değilse yan tarafta doğrula butonu ile karşılaşacaksınızdır. Bu doğrula butonundan e-mail adresinize kod göndererek e-mail adresinizden kodu kopyalayıp Microsoft’un doğrula butonuna basarak açılan kutucuğuna yazabilirsiniz, eğer e-mail adresiniz doğrulanmış ise buradan doğrula yerine e-mailinizi değiştirmenizi sağlayan buton çıkacaktır ve bu buton ile kaydetmiş olduğunuz ikincil e-mail adresinizi değiştirebilmektesiniz. Eğer ikincil e-mail adresini güvenliğiniz için gerekli bulmuyorsanız yan tarafında bulunan kaldır butonuna tıklayıp, size sunulan onay isteğini onaylayarak kaldırabilir veya iptal ederek ikincil e-mail adresinizin kaldırılmasından vazgeçebilirsiniz.

Bir diğer güvenlik önlemi için henüz hesabınızı açarken sizden istenilen telefon numarası e-mail bölümünün bir altında bulunmaktadır aynı şekilde kaldırma seçenekleri bulunan cep telefon numaranız güvenliğiniz açısından fazlasıyla önem arz etmektedir. Cep telefon numaranızı kaldırdığınız anda Microsoft’tan herhangi bir şekilde giriş uyarısı almayarak size kod gönderilmesini talep edemeyeceksiniz.

Burada bir altta bulunan güvenlik bilgisi ekleyin bölümünden cep telefon numaranızı ekleyebilirsiniz. Tekrar aktif olarak bu numaraya giriş yapıldığında kod gönderimini sağlayabilir veya uyarı almanız için olanaklar oluşturabilirsiniz.

Güvenlik ayarları bölümünde gittikçe ilerlediğimiz zaman karşımıza güvenliğimizi daha da sağlamlaştırmamızı sağlayan ikili aşamalı doğrulama ve kimlik doğrulama seçenekleri ile karşılaşacağız. Buradan güvenliğinizi daha fazla sağlayarak her giriş için uyarı alımını ayarlayabilmektesiniz.

Bir aşağıda bulunan Kurtarma Kodu bölümü oldukça fazla önem arz etmektedir. Eğer bir gün hesabınız başka birisi tarafından ele geçirilirse ve hesabınıza erişmeniz olanaksızlaşırsa Kurtarma Kodu’ nu devreye sokabilmektesiniz.

Kurtarma Kodu’nuzu öğrenmek için biraz aşağıda bulunan Kurtarma Kodunu Değiştirin seçeneğine tıklayarak hem Kurtarma Kodu’nuzu öğrenebilir, hem yazdırabilir hem de saklayabilirsiniz.

Güvenilen Cihazlar bölümünde hesabınıza giriş yapılan araçların hangi araçlar olduğunu öğrenebilir ve bu araçlardan yapılan tüm girişleri engellemek için aşağıda bulunan tüm cihazları kaldır bölümüne tıklayarak tüm cihazlardan kayıtlı şifrenizi kaldırabilirsiniz.

Hesabınızı Kapatın bölümünde ise eğer artık hesabınızı kullanmak ve Microsoft’un sunduğu hizmetlerden yararlanmaktan imtina ediyorsanız bu bölümde bulunan Hesabımı Kapat seçeneğine tıklayarak hesabınızı kapatabilirsiniz. Kapatma işlemi 60 gün sürmektedir ve e-mailiniz 60 gün girmediğiniz takdirde geri dönme ihtimalinize karşın askıya alınmış vaziyette olacaktır. 60 gün sonunda e-mailiniz otomatik olarak kapatılarak yararlandığınız tüm Microsoft hizmetleri iptal olacaktır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons