İletişim Çağında Bürokrasi | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İletişim Çağında Bürokrasi

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

İletişim Çağında Bürokrasi

 

iletisim-caginida-burokrasi

Çağımız iletişim konusunda hatırı sayılır bir yol almış durumda. Halen daha çözemediğimiz ve inatla vazgeçmediğimiz bir düzene sahibiz. Devlet kurumlarında evrakın bu çağda bile elden ele taşınması hem eziyet hem de israf ve zaman kaybı. Arşivlerde biriken tonlarca kağıt yığınına mahkum olmuş durumdayız.Zamanın sunduğu iletişim nimetlerini kullanmamak ve buna karşı nankörlüğümüzün bedelini ödüyoruz. İşlerin yavaş yürümesi hep bu yüzden. İdarecilerimiz radikal değişimlere açık olmadıkları gibi çalışanlarda eğitilme konusunda ümit vermiyorlar. Bu sürekliliğin ceremesini hem vatandaş hem de çalışan çekiyor. Bir dilekçenin yazımından kaydına ve gerekli merciye ulaşması ve geri dönüşü noktasında bile o kadar kişi vasıtasıyla el değiştirmesi hakikaten çoğumuzu bıktırmış durumda. Saliselik zaman içinde iletilebilecek evrakları elden götürüp teslim etmek ve bu işleyiş esnasında kaybedilen zamanın yanında ek işlerin çıkması, kuralların işleyişiyle gına getiriyor insana. Online sistem üzerinden işleyişi olan şirketlere özellikle bankalara baktığımızda bunu görmüyoruz.

Sıkıntı evrak kirliliğine mahkûm olan devlet kurumlarındaki işleyişte. Bir dilekçe yahut yazının taratılıp gönderileceği yere ulaşması yolunu takip etmek niye bu kadar zor acaba? Günümüzde geri kalmışlığı yaşamak hususunda hala kararlılığımız ve bu kemikleşmiş yapıyı aşamamamız modern medeniyetlerin seviyesine ulaşmaktaki geç kalmışlığımızın bir örneği. İşleri kolaylaştırmak ve güçleştirmemek adına kendi menfaatimize olan iletişim sistemlerini kullanmamamız gerçekten büyük kusur. Örnek verelim. Bankalardan çektiği kredilerin dosya masraflarını alabilmek için ilk önce bankaya dilekçe yazıyorsunuz. Epey bir zaman sonra bazen bir miktar harç yatırıp dokümanınızı alıyorsunuz ve sonra sonra diğer bankaya. Topladığınız dokümanları tüketici haklarına dilekçeyle iletip beklemeye başlıyorsunuz. Sormak lazım kredi çekerken bir özel banka sizin bütün nakit akışınızı ve kredi notunuzu görüyor da neden siz haksız yere sizden gasp edileni ,Tüketici Hakları gibi bir devlet kurumunun başındaki elemanın ekranında göremiyor. ? Oysaki her şey bir tık uzakta.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons