İşte Yeni Nexuslar, Android 4.2 ve Google Now Hakkında Bilmedikleriniz | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İşte Yeni Nexuslar, Android 4.2 ve Google Now Hakkında Bilmedikleriniz

Can Devecioğlu
tarafından 30 Ekim 2012 Salı

 

Geçtiğimiz hafta sizlerle Yeni Nexus Cihazlar 29 Ekimde Duyurulacak başlıklı yazımızda paylaştığımız üzere Google dün yani 29 Ekim tarihinde bir etkinlik düzenleyecekti. Hatta etkinlik için davetiyeleri basın mensupları ile paylaşmış ancak etkinliğin içeriği hakkında herhangi bir bilgi vermemişti. Etkinliğin yapılacağı tarihin iPad Mini lansmanından hemen sonra ve Windows 8 işletim sistemi ile Windows 8 işletim sistemiyle çalışan daha önce görmediğimiz ürünlerin tanıtım tarihi ile kesişmesini manidar bulmuştur. Google etkinliği iptal ettiğini açıkladı sebep olarak ise Amerika Birleşik Devletlerinin doğu kıyısına etki etmesi düşünülen Sandy isimli kasırgayı gösterdi. Basın mensuplarında ve teknoloji meraklılarında hayal kırıklığına sebep olan Google, etkinlikte duyuracağı tüm yenilikleri resmi blog sayfasında bir kaç saat önce yayınladı. Bu duyuru arasında tahmin edildiği gibi yeni Nexus cihazlar, yeni Android sürümü ve Google Now isimli hizmet ön planda bulunuyor. 3 başlık altında sizlerle beraber bu yeniliklere göz atacağız.

Google Now

Android 4.1 Jelly Bean sürümü ile birlikte Google yeni bir hizmeti kullanıma sundu. Google Now isimli bu hizmet temel olarak iOS işletim sisteminde gördüğümüz Siri’ye oldukça yakın ancak daha işlevsel gözüküyor. Özellikle ses ile yazı yazma özelliğinin internet erişimi olmadan çalışabilmesi Siri’den en farklı yanı denilebilir. Sadece sesi yazıya çevirmekle kalmayıp belli başlı cümle kalıplarını tanıyarak etkileşime girebileceğiniz Google Now, Android 4.2 işletim sistemini kullanan tüm cihazlarda çalışabiliyor. Yani akıllı telefon veya tablet bilgisayar ayrımı olmayacak. “Bana herşeyi sor” başlığı ile YouTube’da yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz. Google Now’ı kullanmak için Android’in ana ekran tuşunu yukarıya doğru sürüklemeniz yeterli. Zaten tanıtım videosunda nasıl aktifleştirildiğini göre göreceksiniz. Öte yandan Google Now’ın Türkiyede Türkçe olarak çalışması oldukça muhtemel. Çünkü Android 3.2 Honeycomb’dan beri Google Türkçe ses tanımlamaları üzerinde zaten çalışıyor ve Android ICS’te bu konu üzerinde ciddi bir başarım sağlandı.

[pro-player width=’640′ height=’360′ type=’video’ image=’http://www.techgriff.com/wp-content/uploads/google-now-nedir-google-29-ekim-etkinligi-ve-android-4-2-jelly-bean.jpg’]http://www.techgriff.com/video/google-nexus-bana-herseyi-sor.mp4[/pro-player]

Android 4.2 Jelly Bean

Etkinliğin bir diğer parlayan yıldızı ise Android 4.2 Jelly Bean oldu. Daha önce Android 4.1 olarak tanıtılan Jelly Bean sürümü ağırlıklı olarak menü geçişleri ve ekranların akıcılığı üzerine pazarlanırken, gözden kaçırılan detayları Android 4.2’de tekrar elden geçirilmiş. Bu alanda yapılan iyileştirilmeler tam anlamıyla Android ve içerdiği bileşenleri kapsıyor diyebiliriz. Zaten Google performansa dair herhangi bir açıklama yapmamış anlaşılan Android 4.1’de yapılanları yeterli buluyor.

Kamera : Daha önce panaromik çekim özelliği eklenen kamera uygulaması şimdi farklı bir özellik daha kazanmış. Panaromik çekim bildiğiniz üzere yan yana eklenen fotoğraflar sayesinde ince uzun bir şerit halinde 360 derece fotoğraf çekilmesine imkan tanıyordu. Yeni geliştirilen bir özellik sayesinde panaromik çekimler artık tam anlamıyla 360 derece yüksek çözünürlüklü fotoğraflar haline getirilmiş yani sağa sola çevirerek çekilen ince uzun şerit halinde fotoğrafları artık istersek yukarı aşağı hareket ettirerek 360 derece fotoğrafımızı genişletebileceğiz.

Google Play : Geliştiriciler tarafından hergün zenginleşen içeriği ile büyümeye devam eden Google Play Store’da bu yeniliklerden nasibini almış durumda. Google’ın resmi blogunda yapılan açıklamaya göre Google, Play Store’da daha fazla canlı aktiviteye yer verecek. Ve bu etkinlikler daha fazla ülkeden erişilebilir halde olacak. Ancak ne yazık ki Türkiye, yapılan bu iyileştirmeler arasında yok.

Çoklu Kullanıcı Desteği : Sizlere daha önce video içerikte duyurduğumuz tek cihaz üzerinde birden fazla kullanıcının bulunmasını Google sonunda duyurdu. Tıpkı Windows platformlarında olduğu gibi birden fazla kişi veya bir kişinin çok sayıda profili tek bir cihaz üzerinde bulunabilecek, parola ile korunabilecek. Android’e Çoklu Kullanıcı Desteği başlıklı video içeriğimizden nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Akıllı Klavye : Samsung’un 2010 yılında duyurduğu parmağı kaldırmadan sanal klavye üzerinden yazı yazma uygulamasını, Google, Android 4.2’nin içerisine entegre etmiş. Akıllı klavye olarak adlandırdığı bu yeniliği yapan uygulamalar Google Play’de zaten bulunuyordu.

Yeni Nexus Cihazlar

Google’ın yeni Nexus cihazları duyuracağını sizlere yaklaşık 1 ay öncesinden duyurmuştuk. Resmi olarak duyurulan ve hakkında en çok bilgiye sahip olduğumuz Nexus 4 hakkında son bir haftadır bir çok haberi de sizlerle paylaştık. Nexus 10 ile ilgili henüz tam anlamıyla resmi bir bilgilendirme bulunmasa da Google, resmi blogunda fiyat bilgisini vermiş durumda. Biz de sizlerle cihazın fotoğraflarını paylaşmıştık.

Nexus 4 : LG tarafından üretilen Nexus 4, Android’in yeni amiral gemisi olma yoluna baş koymuş görünüyor. 8 GB’lık modeli 299 dolar, 16 GB’lık modeli ise 349 dolar olarak satışa çıkacak. LG Nexus 4′ün İlk Fotoğrafı Ortaya Çıktı başlığından cihazın fotoğraf ve teknik detaylarına erişebilirsiniz.

Nexus 7 : Geçtiğimiz aylarda duyurulan Nexus 7 revize edilerek GSM modülü eklenmiş durumda. Eklenen SIM kart yuvası ile 3G bağlantısı üzerinden internete erişim artık mümkün. 16 GB modeli 199 dolardan, 32 GB’lık modeli ise 249 dolardan alıcılarla buluşacak. 32 GB’lık GSM modeli ise 299 dolar fiyat etiketiyle satılacak. Umarız Nexus 7’lerin kutu tasarımı değişir.

Nexus 10 : Nexus 10 henüz gizemini koruyan bir cihaz. Google Nexus 10 Samsung Tabletin Görselleri Basına Sızdı başlıklı yazımızından cihazın sızan fotoğraflarını görüntüleyebilirsiniz. Ancak Samsung tarafından gelen bir açıklama henüz bulunmuyor. 16 GB Nexus 10 399 dolardan, 32 GB Nexus 10 ise 499 dolardan satılacak.

Yukarıda verilen fiyatlar Amerika, Kanada, İspanya, Fransa, Almanya ve Japonya için geçerli olacak. Cihazların ülkemize gelip gelmeyeceğine dair bir bilgi henüz mevcut değil.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons