Kalite Kontrol Nedir | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Kalite Kontrol Nedir

tarafından 4 Eylül 2016 Pazar

 

Kalite Kontrol Nedir

 

kalite-kontrolu-nedir

Öncelikli olarak kalite kontrol uygulamasında, kontrol nedir? Bu kelime üzerinde duralım. Kelime olarak, Latince contra olarak bilinir. İngilizce de karşılık olarak ise control’ dür. Gelişmekte olarak dünyamızda üretim aşamasındaki kaliteyi en iyi düzeyde tutmaya çalışmanın adıdır. Daha doğrusu kaliteyi elde tutmak ve hâkimiyetini gözlemlemek ifadesi yerinde olur. Müşteri ve işletmenin amaçlarına uygun biçimde, kaliteyi korumada yapılan işlemlerin, en etkin biçimde yapılması ve sonuca en iyi biçimde ulaşmadır. Yönetim ve kalite yönetimi birlikte çalışmalıdır. Buna göre kalite kontrol de, kalitenin kontrol edilerek, amaca uygun biçimde en iyi üretimi sağlama faaliyetidir.

Genel olarak fabrika yani üretim işletmelerinde kalite kontrol kullanılır. Bunun için özel bir birim oluşturulmuştur. Burada çalışanlar genel anlamda işi bilen, profesyonel düzeydeki çalışanlardır. Üretimin son aşaması da denilebilen kalite kontrol, paketlemeden ve müşteriden önceki bölümdür. Yapılan hatalar burada bulunur ve gerekli mercilere iletilir. Bu sayede; Kalitesiz üretimin önüne geçmek Ekili ve hızlı biçimde maliyetleri en az kullanarak muayene yapmak Hatalı olabilecek parçaları bulmak ve uyarmak Üretimi arttırmak için makine ve işçideki kayıpları önlemek Gibi olumsuzlukları takip ederek, işletmeyi en etkin biçimde çalıştırma amacını güder. Sonuç olarak, kalite kontrol bölümü, fabrika gibi üretim işletmelerinde kurulu bir sistemdir. Bu sistem sayesinde gereksiz maliyetler ve hatalar ortadan kaldırılmaktadır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons