Modern Dünya Hastalığı; Nomofobi | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Modern Dünya Hastalığı; Nomofobi

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

Modern Dünya Hastalığı; Nomofobi

 

 

modern-dunya-hastaligi-nomofobi

Hayatımıza anlam katan teknolojinin bazı durumlarda tehlike arz edebildiğini söyleyebilmek mümkündür. Son yıllarda akıllı telefonlar ile birlikte internetin etkin kullanımı gerçekleşebilmiş ancak bir bağımlılık durumu söz konusu olmuştur.  Bu bağımlılık modern dünyaya ait yeni ortaya çıkmış bir fobi olarak da tanımlanabilmektedir. Gündemden habersiz kalma korkusu olarak da bilinen bu fobinin bilimsel ismi nomofobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Nomofobi insan doğasının ruhsal ve zihinsel açıdan değişimlere ne kadar açık olduğunun ve teknoloji ile insan zihninin kitlesel olarak nasıl kontrol edilebileceğinin en güzel göstergesidir.

Nomofobiye Sahip Olabilir Misiniz?

Kişinin telefonu olmadan, internete, sosyal medya hesaplarına ulaşamadan geçirdiği süre zarfında meydana gelen ruhsal durumu, nomofobik olup olmadığı konusunda belirleyici olmaktadır. Eğer bu süre zarfında kişi büyük bir tedirginlik hissediyor, internete ve telefonuna ihtiyaç duyuyor adeta telefonundan uzak kalma krizi yaşıyorsa nomofobik olduğu söylenebilmektedir. Bu durum kişinin algılarında büyük ve iyi yönde olmayan bir değişimin meydana geldiğinin göstergesidir.

Nomofobi Beğenilme Algınızı Değiştiriyor

Nomofobininen önemli sebebi, kişinin ödül ceza mekanizmasının bozulmuş olmasıdır. Buna bir örnek verilecek olursa sosyal medya hesaplarından birinde bir fotoğraf paylaşıldığında gelen beğeniler kişiyi mutlu etmektedir. Bu mutluluk kişinin beğenilme duygularını tatmin eder. Kişi fotoğrafına gelen beğenileri bir ödül olarak algılamaya başlar ve sonunda bu bir bağımlılık haline gelir. Beğenilmeye olan bağımlılık kişinin gerçek hayatına da olumsuz etkiler de bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons