Nemle Hareket Edebilen Robot | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Nemle Hareket Edebilen Robot

tarafından 29 Ocak 2018 Pazartesi

 

Nemle Hareket Edebilen Robot

Nemle Hareket Edebilen Robot başlığı altında sizlere bu konu hakkında bir çok bilgiyi açıklayıcı bir şekilde sitemizde sunmaktayız.

Alışılagelmişin dışında oldukça küçük boyutlarda olan robotların ilerleyen yıllarda başta sağlık ve silah teknolojileri olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet göstermesi bekleniyor. Tabi bu robotlarda faaliyet alanları(örneğin insan vücudunda ya da patlayıcı bir maddenin yanında olması halinde) itibariyle batarya kullanımı pek tercih edilmiyor zira bataryaların yanması ya da patlaması halinde geri dönüşü mümkün olmayan zararlar ortaya çıkabilir. Araştırmacılar bataryasız uzaktan kontrol mekanizmaları üzerinden yoğunlaşırken Güney Kore’deki Seul Ulusal Üniversitesi’nden bir ekip ise doğadan ilham alarak robotları kontrol etmek için farklı bir yol keşfetti.

Bitkilerden ilham aldılar Zeminden veya havadan aldıkları suyu emerek şekillerini ya da boyutlarını değiştirebilen bitkileri inceleyen araştırmacılar benzer bir hareket mekanizmasını küçük robotların üstünde uygulamak istedi. Neme bağlı olarak hareket edebilen bitkilerde bazı hücrelerin nemle temas ettiğinde tepki verdiğini bazılarının ise nemden etkilenmediğini tespit eden araştırmacılar, nanofiberlerden yapılmış çift tabakalı bir materyal geliştirerek bu bitkileri taklit etti.

Geliştirilen tabakalardan biri nemi emerken diğer tabaka neme karşı herhangi bir reaksiyon göstermeyecek şekilde küçük robot tasarlandı. Daha sonra robotun hareket kabiliyetini test etmek isteyen ekip robotu ıslak bir yüzeye koyduğunda robotun ağır adımlarla tıpkı bir solucan gibi ilerlediğini gözlemledi. Robot yüzeye yerleştirildiğinde nemi emen tabaka nemi emdiği zaman şişiyor ve robotun yüzeyden uzaklaşmasını sağlıyordu. Bu tabaka daha sonra kuruduğunda ise tekrar yüzeye konuyordu. Neme karşı reaksiyon göstermeyen tabaka ise robotun bir kısmının sürekli olarak yüzeye temas etmesine imkan tanıyordu. Böylece robot nemi emme-kuruma aşamaları ile ilerleyebilmişti.

İnsan vücudunda görev alabilir Araştırmacılar nemli robot adını verdikleri bu robotu potansiyel kullanım senaryolarından biriyle de test etti. Antibiyotiklerle kaplanan bir nemli robotu bakteri üretme tabağının üstüne yerleştiren ekip robotun geçtiği yüzeydeki bakterileri yok ettiğini gördü. Bu da robotun mevcut hareket mekanizmasını kullanarak insan vücudunda ilaç taşıyabileceğini gösteriyor.

Science Robotics dergisinde yayımlanan çalışma küçük robotların yaygın bir şekilde kullanılabilmesi için ilham verici ancak yeterli değil. Bilim insanları şimdi robotun daha geniş bir hareket aralığına sahip olabileceği üzerinde çalışıyor. Ayrıca araştırmacılar, robotun sadece neme değil farklı gazlara da tepki vermesini sağlayarak robotu tetikleyen unsurları çeşitlendirmeyi amaçlıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons