Online Oyunların Tehlikeleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Online Oyunların Tehlikeleri

tarafından 7 Eylül 2016 Çarşamba

 

Online Oyunların Tehlikeleri

 

online-oyunlarin-tehlikeleri

Günümüzde çocuklarımız küçük yaşlardan internet oyunlarına merak salarak, oyunlar üzerinde aşırı derecede zaman geçirmeye başlıyorlar. Eskiden insanlar küçük yaşlarda sokaklarda çamur içinde oyun oynarlarken, android telefon ve bilgisayarın ne olduklarını bilmezlerdi. Bazı çocukların babalarının telefonları vardı ve o telefonlarda akşamları ufak tefek klasik oyunlar oynarken uykuya dalarlardı. Çocuklarımızın sokaklarda yetişmediği bir dönem, hem onları hem bizleri sıkıntıya sokabiliyor. Hem sokak şartlarına alışmayan ve zorluğu görmeyen nesi olarak yetişen çocuklarımız, hem de internet üzerindeki tehlikelerle karşı karşıya gelen çocuklarımız gerçekten ciddi tehlikelere yol açabiliyorlar. Günümüzde televizyon ekranlarından da gördüğümüz gibi çocuk istismarcıları ve çocuk cinayetleri çoğalmış durumda.

Online olmayan oyunları oynayan çocuklarımız, online oynayanlara göre daha az tehlikede bulunuyor. Online olmayan oyunları oynayan çocuklarda sadece alışkanlık problemi söz konusu oluyor. Online oyunları oynayan insanları oynayan çocuklarda ise, hem kötü ortam durumu hem de alışkanlık durumu söz konusu olabiliyor. Online oyunlar, adından da anlaşıldığı üzere her çeşitten insanı bünyesinde barındırıyor. Yetişkin insanlar bu ortamlarda daha güvende iken, maalesef aklı her şeyi almayan çocuklarımız bu tür ortamlarda birinci derecede risk taşıyor. Dünya üzerindeki terör batağı ve uyuşturucu batağı gibi olguların temeli bu oyunlara da dayanabiliyor. Online oyunlarda mesajlaşma yoluyla düşürebileceği çocukları tanımaya çalışan bu topluluklar çocukların aklını çelerek çeşitli işlerinde kullandırabiliyor. Örgüt dışı bireysel fırsatçılar da ufak yaşlardaki çocukları kandırarak kendi emellerine alet edebiliyorlar. Dilendirme, hırsızlık yaptırma ve uyuşturucu batağına düşürülmeye çalışan bu çocuklar, tecavüzden öldürülmeye kadar da maddelerden geçebiliyor.

Bu durum karşısında çocuklarımızı bu tür oyunlardan mutlaka uzak tutmalıyız. ‘’Bağımlılık yaparsa nasıl uzak tutacağız?’’ diye bir soru aklınıza mutlaka gelecektir. Bu sorunun cevabını ise şöyle açıklayabiliriz; Çocuklarımızı telefonlarla ve bilgisayarlarla tanıştırdıktan hemen sonra, çocuğu huzursuz etmeden sıkı bir takip içerisine girmeliyiz. Eğer çocuğumuz bu tür kötü topluluk oyunlarına yöneliyorsa hemen uzaklaştırmalı, durumu anlatmalıyız. Teknoloji’nin insan hayatına çok faydalı olduğunu biliyoruz fakat, istismarcılar tarafından kullanıldığında zararlı yönlerinin olduğunu da anlayabiliyoruz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için temkinli ve dikkatli davranmak zorundayız.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons